Izetbegović na Summitu 100: Osjećam se dužnim da odam počast Srbima koji su ubijeni na Kazanima
Svoje riječi ponudili su predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, predsjednik Albanije Bujar Nishani, predsjednik Makedonije Gjorge Ivanov, predsjednik Kosova Hashim Thaci i predsjednik Slovenije Borut Pahor. Domaćin regionalnim liderima bio je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović.
Izetbegović je na pitanje u pogledu povjerenja u regiji kazao da proces pomirenja ide u pravom smjeru i da ne ide dovoljno brzo, ali da je trend pozitivan. On je ocijenio kako je jedan od tih padova bila i 2015. godina.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH istakao je kako su ovakvi susret na kojim se nalaze lideri s Balkana prilika da jedni drugima iskreno kažu šta misle još posebno ako je to potpomognuto ljudima iz biznisa.
Izetbegović je kazao i da je "real biznis temelj za vođenje politike" dodajući kako nepovjerenje ima duboke korijene u ovom dijelu Evrope, a tome najboje govori historija sukoba i ratova.
"Svi imaju svoje frustracije i razloge za nepovjerenje. Moramo napraviti pozitivnu spiralu koja je puno sporija. Pomirenje mora bit iskren i intenzivan kontakt. Moramo prepoznati probleme drugih, a bit lider znači stavit se i u cipele drugih, a ne robovati emociji vlastite grupe", kazao je Izetbegović.
Ocijenio je da to traži hrabrost, a da se balkanski lideri obično zatvaraju u svoj virtualni svijet i napadaju druge.
On je kazao kako Predsjedništvo BiH nije dovoljno učinilo kada je u pitanju pomirenje u BiH. Kazao je da je aktuelni saziv imao u planu da zajedno sa vjerskim liderima obiđu stratišta pripadnika sva tri naroda, on je dodao i da se osjeća lično dužan Sarajlijama Srbima koji su ubijeni na Kazanima da im oda počast te da će to i uradit.
„A svi smo neke greške uradili. To moramo priznati. Mi u BiH imamo 300 hiljada praznih kuća i stanova, najbolji dio stanovništva nam odlazi. Svađe su kao saharin, one hrane narod i njegovu emociju, ali ga lažno hrane. Treba reći istinu i potrudit se da se takve stvari nikada ne ponove“, rekao je Izetbegović te zaključio kako je cilj političara da rade na izgradnji infrastrukture i razvoju privrede.
Slovenski predsjednik Borut Pahor kazao je kako mu je drago što svi učesnici procesa Brdo-Brijuni složni da su evropske i NATO integracije od bitnog značaja za perspektivu država i generalno regiona.
On je rekao i kako se postavlja pitanje šta ako zbog odluka u Briselu taj proces proširenja EU bude produžen, odnosno da li to pravi ozbiljne probleme u vezi s mjerama sigurnosti i blagostanja.
„Moj odgovor je da to nije dobro. EU trebati imati snagu da održi proces proširenja, ali ako bi i došlo do toga da proces bude duži, ovakav vid saradnja država u regiji onemogućuje siuacije koje bi oštetile sigurnost i saradnju u regionu“, kazao je Pahor.
Pahor je zaključio kako Slovenija nije zemlja bez problema te da će s vremenom u EU doći do strukturalnih promjena, ali da će se Slovenija truditi da odgovori na te promjene.
„Naš je interes da u regiji bude stabilnost i ekonomska saradnja. U suprotnom slučaju mi imamo probleme, ali i narodi sa kojima smo mi prijatelji u regiji, a smo prijatelji sa svima“, zaključio je Pahor.
Uz pokroviteljstvo Predsjedništva Bosne i Hercegovine, ovogodišnji Summit 100 održava se pod nazivom "Dogovor za novo doba Bosne i Hercegovine".