Nakon sastanka
499

Izetbegović: Nisam legitimirao Dodikovu posjetu Zagrebu, napravio sam balans, ne vidim šta je tu loše

FENA
Bakir Izetbegović (Foto: I. Š./Klix.ba)
Bakir Izetbegović (Foto: I. Š./Klix.ba)
Nakon sinoćnjeg susreta s premijerom Republike Hrvatske i predsjednikom HDZ-a Hrvatske Andrejom Plenkovićem te predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem, predsjednik SDA Bakir Izetbegović dao je intervju za Fenu u kojem govori o rezultatima tog sastanka.

"Sastanak je protekao u dobroj atmosferi, iskrenom razgovoru koji je potrajao satima. Naravno da HDZ BiH ima svoje zahtjeve i nezadovoljstva, i naravno da će u stranačkom saopštenju staviti akcenat na argumente predsjednika HDZ-a BiH, ali to je bio tek dio tema pokrenutih na sastanku. I ja sam iznio niz činjenica o stanju u BiH, položaju Hrvata i Bošnjaka, njihovim odnosima, o blokadama implementacije izbornih rezultata i popunjavanja Ustavnog suda Federacije BiH, tražio sam da se konačno pokrene rješavanje otvorenih pitanja između Hrvatske i BiH. Dogovoreno je da će dva ministra vanjskih poslova u slijedećih mjesec dana napraviti pripremu i analizu koja bi mogla pokrenuti stvari sa mrtve tačke", kazao je Izetbegović.

Na pitanje kakav dugoročni efekat mogu imati ovakve vrste sastanaka kada su u pitanju unutrašnja politička pitanja Bosne i Hercegovine, kao što su izmjene Izbornog zakona i blokade u formiranju vlasti i radu institucija BiH, lider SDA odgovara da ćemo imati problem po onoj narodnoj izreci "da je pola istine - cijela laž" ukoliko rukovodstvo Hrvatske prepustimo jednostranom informisanju.

"Uvjerio sam se da u Hrvatskoj, nažalost, malo znaju o složenim odnosima u BiH. Sve se svodi na prigovor o izboru hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Moramo komunicirati i praviti balans u informaciji koja stiže iz BiH. Veoma je važno iznijeti činjenice o položaju Hrvata u institucijama gdje u vrhu države imaju paritete, u vrhu Federacije BiH dvostruko više od učešća u procentu stanovništva, a u ostatku državnog aparata po dubini barem 10 posto preko tog procenta.

Premijeru Plenkoviću sam jučer predao precizne podatke o odlasku i povratku sa stranih ratišta u BiH, o problemu radikalizacije, paradžematima itd. To je istinita i smirujuća informacija, jer problem koji je rastao prije pet godina skoro nestao, brojke to svjedoče. Uvjeren sam da nakon ovog nećemo imati izjave kakve je davala predsjednica Kitarović o 'hiljadama povratnika sa sirijskog ratišta' ili o 'kampovima za obuku terorista na granici sa Hrvatskom'", rekao je Izetbegović.

Kada je riječ o izjavama nekih političkih aktera u BiH da je ovom posjetom Zagrebu legitimirao raniju posjetu člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika Zagrebu, te da je pristao na devalviranje institucija i patronizirajući odnos zvaničnog Zagreba prema Bosni i Hercegovini, ističe da nije legitimirao posjetu Dodika, već ju je, kako kaže, amortizirao i napravio neophodan balans.

"Ovo je na prvom mjestu bila posjeta predsjednika SDA predsjedniku HDZ, koja se fokusirala na odnose stranaka koje u velikoj mjeri predstavljaju Bošnjake i Hrvate, i koje u velikoj mjeri učestvuju u strukturi vlasti Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Ne vidim šta je tu devalvirajuće, štetno, u čemu se sastoji patronizirajući odnos. Jučer smo bili u Zagrebu, idući put ćemo se naravno sresti u Sarajevu, bitno je komunicirati, jer šutnja sama po sebi degradira odnose. Opozicija mora kritikovati, ali ova naša bosanska u principu zna šta ne treba, šta nije dobro, šta oni neće i ne bi. Treba u ovako složenim odnosima znati šta treba, šta hoćemo i kako ćemo. Šutnja i durenje sigurno nisu put do rješenja. Razgovor je donio i rješenje za Mostar, i sva prethodna rješenja koja su omogućila prestanak konflikta a zatim i oporavak BiH", tvrdi lider SDA.

Ističe da je odnos BiH sa Hrvatskom vitalno važan za BiH, za Bošnjake i Hrvate u njoj, te da je to u nedavnoj prošlosti potvrđeno na najdirektniji način.

"Sukob Hrvata i Bošnjaka 1992-1993 je otvorio prostor napredovanju Mladićeve vojske, omogućio etničko čišćenje Hrvata i Bošnjaka sa pola teritorija BiH, hrvatski korpus je skoro prepolovljen. Washingtonski sporazum, odnosno bošnjačko-hrvatski sporazum je napravio potpuni obrat, politički i vojni, bio je priprema za Dejtonski sporazum, za mir i oporavak zemlje", naveo je.

Osim sa predstavnicima HDZ-a, Izetbegović se u Zagrebu susreo i sa bivšim predsjednicima Stjepanom Mesićem i Ivom Josipovićem.

"Predsjednici Josipović i Mesić su prijatelji BiH. Razgovarali smo o sadašnjoj situaciji i odnosima, ali većina razgovora se odnosila na prošlost, na neka zajednička sjećanja. Mesić je posebno zanimljiv sagovornik, pamti veoma bitne detalje iz vremena Tuđmana i Alije Izetbegovića. Danas mi je, veoma živo, prepričao događanja vezana za susret Milošević-Tuđman u Karađorđevu 1991., njihove odnose i zajedničku procjenu u vezi BiH, u vezi Alije Izetbegovića, Armije RBiH. Procjenu koja se zatim pokazala lošom i krajnje pogrešnom", kazao je Izetbegović.