Temeljac iz 2013.
28

Izostala podrška islamskog svijeta: Nova zgrada Islamskog pedagoškog fakulteta Zenica još uvijek samo želja

Piše: E. M.
Gradilište nove zgrade Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici (Foto: E. M./Klix.ba)
(Foto: E. M./Klix.ba)
Krajem juna 2013. godine u zeničkom naselju Radakovo postavljen je kamen temeljac za izgradnju nove zgrade Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici. Pet godina poslije, gradilište je napušteno, a nastavak gradnje još uvijek nije poznat.

Ideja o novoj zgradi Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici postoji više od 20 godina, a 2013. godine kada je postavljen kamen temeljac za njenu izgradnju, svi su mislili da će višedecenijska ideja postati realnost. Polaganju kamena temeljca prisustvovali su reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husejin ef. Kavazović, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović te brojni drugi predstavnici diplomatskog kora i predstavnici kantonalne i općinske vlasti.

Govornici su na postavljanju kamena temeljca izrazili zadovoljstvo što se gradi još jedna kuća znanja. Međutim, shodno ekonomskoj krizi i situaciji u svijetu, dogovorene donacije iz zemalja svijeta su izostale, a sve je ostalo samo na zadovoljstvu što će se graditi još jedna visokoškolska ustanova u BiH.

Na stranici Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici objavljen je poziv donatorima da sudjeluju u prikupljanju sredstava za nastavak izgradnje nove zgrade Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici.

“Uz fakultet, projektom je predviđena i gradnja studentskog doma što objektu daje dodatnu vrijednost i značaj. Rijaset IZ u BiH, ovaj projekt je, na listi prioriteta, stavio na drugo mjesto. Međutim, zbog teške ekonomske i političke situacije na svjetskom planu, izostale su dogovorene donacije iz vana, pa gradnja započete zgrade ne ide predviđenom dinamikom”, stoji u poruci dekana IPF-a prof. dr. Halila hfz. Mehtića.

Vrijednost projekta izgradnje nove zgrade IPF-a 2013. godine procijenjena je na devet miliona eura. Prva faza je podrazumijevala grube radove s krovom u vrijednosti oko 3.880.000 KM, nakon čega bi uslijedili drugi radovi na uređenju objekta. Tadašnji dekan ovog fakulteta Zuhdija Adilović je kazao da bi, ukoliko bude sve po planu, prvi časovi u novoj zgradi trebali biti održani već 2016. godine. Akcenat na prikupljanje novčanih sredstava tada je stavljen na donacije iz islamskog svijeta jer se smatralo da je ugled BiH u Turskoj, Maleziji i drugim islamskim zemljama dovoljno velik da prepoznaju značaj ovog projekta.

"Naš projekt je jedinstven i već postoje obećanja brojnih fondacija koja se bave finansiranjem isključivo visokoobrazovnih institucija i mislim da nećemo imati problema s tim, te da nećemo doći u tu situaciju da u pola realizacije stanemo s radovima”, kazao je 2013. godine Adilović.

Međutim, s obzirom na to da su islamske zemlje okrenule leđa i izgradnji Sultan Ahmedovog kompleksa u centru grada, ali i izgradnji nove zgrade Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici, u izgradnji nove visokoškolske ustanove danas mogu učestvovati svi donacijom novčanih sredstava za šta će, ovisno o visini donacije, dobiti i određena priznanja.

Na Islamskom pedagoškom fakultetu u Zenici se nadaju da će domaći donatori imati dovoljno sluha i da će učestvovati u projektu izgradnje nove kuće znanja.