Tenzije i strah
136

Izvještaj britanskog parlamenta: Rusija podržava lidere RS-a u cilju destabilizacije BiH

Klix.ba
Komitet za vanjske poslove Parlamenta Velike Britanije objavio je izvještaj o Zapadnom Balkanu u kojem se spominje i naša zemlja. Navodi se kako Rusija ima veliki utjecaj na Republiku Srpsku, odnosno podržava političke lidere ovog entiteta u destabilizaciji BiH, te sprječava napredak BiH ka EU i NATO-u.

Citirajući medije podsjetili su na najave policije RS da kupi oružje "duge cijevi" od Rusije što je, navodi se u izvještaju, pojačalo strah od sposobnosti Rusije da destabilizuje ionako krhki mir u BiH.

"Rusi su veoma dobri u pogoršavanju već loše situacije. To je jedna od njihovih velikih sposobnosti", rekao je sir Robert Cooper.

Istakao je kako je Rusija uvijek bila prisutna u ovoj regiji i da je branila Srbe koji osjećaju neku vrstu nostalgije za njom.

"Ruski utjecaj je u Srbiji, RS-u i Crnoj Gori.To su mjesta koja izazivaju zabrinutost zbog utjecaja na njih. Rusiji je ovaj utjecaj poklonila Evropska unija jer je to neuspjeh EU da ponudi kredibilnu perspektivu ovim zemljama zbog čega su ostavile otvorena vrata Moskvi da se umiješa", rekao je profesor Ker-Linday.

Istaknuto je kako cilj Rusije nije da osvoji Balkan ili napravi novi Sovjetski savez već da situacija ostane ovakva kakva upravo jeste - nestabilna i u sivoj zoni jer tako mogu održati svoje prisustvo.

Izrazili su zabrinutost što je BiH podijeljena upravo zbog Rusije.

Istakli su kako su im svjedoci kazali da Rusija podržava Milorada Dodika koji konstantno prijeti održavanjem referenduma o otcjepljenju od BiH. Prema riječima profesora Kennetha Morrisona sa Univerziteta De Montfort, to su poznati linkovi između ekstremno desničarskih grupa i proruskih snaga u Ukrajini, a oni su bili umiješani u pokušaj puča u Crnoj Gori.

Sir Alan Duncan govorio je o riziku vanjskih utjecaja na BiH, a istaknuta je zabrinutost za situaciju u BiH gdje su, kako kažu, pojačane tenzije između tri glavne etničke grupe.

"Rusija želi uraditi sve što može da naruši put Zapadnog Balkana ka stabilnosti i demokratiji. Demonstrirali su to pokušajem puča u Crnoj Gori 2016. godine i nastojanjima da opskrbe oružjem militantne grupe u BiH", kaže se u izvještaju.

Fiona McIlwham kazala je kako su veoma zabrinuti zbog situacije u BiH jer su povećane tenzije uoči predsjedničkih izbora.

"Zatražili smo od EUFOR-a izvještaj o ruskom naoružavanju bosanskih Srba i čekamo još odgovor. Ono što do sada znamo jeste da je došlo do nesrazmjerne kupnje određenog oružja, ne samo kod srpskih grupa već širom BiH. Zato čekamo punu procjenu. Zabrinjava kupnja novog oružja za koju mislimo da su izvrši bosanski Srbi", kazala je.

Kenneth Morrison kazao je kako je maji broj ekstremno desničarkih grupa aktivan u Srbiji i Republici Srpskoj u BiH.

"Mnoge od ovih grupa su povezna s drugima koji su bili volonteri i borili se sa proruskim snagama u Donbassu u Ukrajini, a među njima je Aleksandar Sinđelić koji je planirao puč u Crnoj Gori u oktobru 2016. godine. Broj članova grupe 'Srbska čast' raste i u Srbiji i RS-u", rekao je Kenneth Morrison.

Istakao je kako je BiH kandidat za priključene NATO-u, ali da je RS proglasila vojnu neutralnost, a to je upravo ono što Rusija želi na Zapadnom Balkanu.

"Rusija želi da zemlje ove regije budu što dalje od NATO-a. To potkopava aspiracije BiH da bude u NATO-u. Uprkos tome Velika Britanija će nastaviti ohrabrivati njeno pristupanje NATO-u, ali neće to biti proces bez poteškoća s obzirom na otpor Rusije", rekao je.

Timothy Less iz Nove Europe kazao je kako Vlada Republike Srpske blokirao integraciju BiH u EU jer bi im to zakomplikovalo primarni cilj, a to je otcjepljenje. I on je spomenuo kako Rusija odvlači BiH od pristupanja NATO-u.

U svom govoru kazao je i to kako je BiH najudaljenija od puta ka ulasku u EU, za razliku od Srbije i Crne Gore.

"Vanjski akteri kao što su Rusija, Kina i Turska popunili su prazninu nastalu zapostavljanjem EU Zapadnog Balkana tokom protekle decenije. Mnogi su dodali da, za razliku kineskog i turskog, ruski utjecaj u regionu je slab, ponajviše zbog slabog ekonomskog prisustva te zemlje. Uprkos tome, Rusija je sposobna iskoristiti regionalne probleme i ugroziti regionalni napredak ka miru, prosperitetu i, konačno, članstvu u EU i NATO", istakli su članovi Komiteta.

Zaključeno je da je cijela regija Zapadnog Balkana zona povećanog rizika od organizovanog kriminala kao što je trgovina ljudima i narkoticima, ilegalnog migracija, radikalizacije i potencijalnog terorizma.