Preliminarni izvještaj
51

Izvjestiteljica UN-u u BiH: Moramo riješiti pitanja iz prošlosti kako bismo spriječili terorizam i ekstremizam

I. M.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Specijalna izvjestiteljica UN-a za promociju i zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda u borbi protiv terorizma Fionnuale Ni Aolain nakon svoje posjete Bosni i Hercegovini danas je podnijela preliminarni izvještaj o trenutnom stanju terorizma u BiH.

Fionnuale Ni Aolain je poručila da je posebnu pažnju posvetila nasilju i načinima na koje se može doći do nasilja u postkonfliktnom društvu.

"Mislim da je svima ovdje jasno da je BiH postkonfliktno društvo. Kada imate tranzicione procese u zemlji, kada se pomičete od konflikta, jako je važno da se taj proces započinje kroz mirovne procese, pomirenje i kretanje naprijed. Ako ne uspjijevamo da uspostavimo institucije i sve ono što je dogovoreno kako bi se spriječio konflikt, onda kreiramo uslove koje podržavaju nasilje u društvu", poručila je Ni Aolain.

Ni Aolain je rekla da je dugoročno održavanje mira u BiH apsolutno neohodno i vezano za izgradnju i održavanje mira, te da poklanjanje pažnje miru znači i poklanjanje pažnje i onome što podriva mir.

"Ja sam izuzetno zabrinuta načinima na koje revicinizam, poricanje, polarizacija institucionalni govor zadržavaju i kreiraju puteve koje ostavljaju prostor za porast nasilnog ekstremizma i ekstremizma koji vodi ka terorizmu. Neriješavanje postkonfliktnih pitanja daje uslove za ekstremizam", rekla je.

Specijalna izvjestiteljica je izdvojila i nekoliko pozitivnih stvari. BiH nije imala terorističke napade od 2016. godine i na globalnom indeksu borbe protiv terorizma nalazimo se jako nisko što je jako dobar pokazatelj za BiH.

"To znači da su poduzeti konkretni koraci i sigurnosne mjere koje neće omogućiti ponavljanje terorizma. Treba reći da su vlasti usvojili strategiju sprječavanja terorizma za 2021. do 2026. godine i jako je puno pozivitnih stvari u ovoj strategiji", rekla je Ni Aolain.

Ali postoje i neke stvari koje nedostaje u toj strategiji. Nisu se riješile neke stvari koje su naslijeđene iz prošlosti, nije se završila izgradnja i funkcionalnost institucija i nerješavanje odgovornosti iz prošlosti.

"Mi ne možemo zaboraviti prošlost i ne smijemo zaboraviti da je neophodno podudzeti korake kojima bismo riješili instituciolnalne nedostatke. Neophodno je da riješimo pitanja iz prošlosti kako bismo spriječili terorizam i nasilni ekstremizam. Veoma je jasno da u posljednjih nekolikog godina i u novoj strategiji nekoliko važnih prijetnji je prepoznato. Na primjer, odlazak osoba u zone konflikta, na ratišta. Načini na koje se nastavlja izazov pranja novca i finansiranje terorizma. Imamo prisutni etnonacionalni ektremizam koji je vezan za religiozne narative i simbole. Ali moj mandat je vrlo jasan, postoji ograničenja procjenama prijetnji, a ta ograničenja uključuju to što se nije rješavalo pitanje ultradesničarskog i nasilnog ektremizma koji može podriti integritet političkog konteksta u BiH i funkcionalnost mirovnih procesa u BiH", kazala je Ni Aolain.

Izvještaj specijalne izvjestiteljice poziva vlasti u državi i entitetima da formiraju ukupan spektar izazova sa kojima se suočavamo.

"Moj mandat prepoznaje značajan posao koji je urađen u rješavanju pitanja vezanih za uslove boravka u zatvoru i osiguravanju da se svaki zatvorenik tretira kao pojedinac. To je ono gdje je vaš sistem jak. Postoje i stručnjaci, pogotovo u zatvorima na emtitetskom nivou koji su u stanju da se bave reintegracijom zatvorenika u društvu. Ali BiH mora da ulaže napore u da dobije podršku za uspostavu sistema za osobe koje napuštaju zatvore. To je neophodno za sve zatvorenike. To je jedna od jasnih preporuka", rekla je Ni Aolain.

Još jedna od pozitivnih stvari koje je istakla u izvještaju Fionnuale Ni Aolain jeste rad socijalnih centara koji su fokusirani na proces aktivne reintegracije povratnika iz ratom zahvaćenih zemalja.

"Vidjeli smo u centrima za socijalni rad koji su korišteni kao centri za reintegraciju da je posao dovbro promišljen, stručan i fokusiran na najbolji interes djeteta. Vrlo je malo zemalja koje rade tako dobar posao. BiH tu pokazuje kapacitet lidera", rekla je.