Jahić podnio krivičnu prijavu protiv sutkinje koja je potvrdila optužnicu u slučaju "Respiratori"
Ovu informaciju je Jahić potvrdio za Klix.ba, a kako je najavio, u planu je podnošenje i novih prijava.
"Advokatski tim se bazirao na aktivnosti koje je trebala poduzeti nakon što je u Sudu BiH zaprimljena optužnica Tužilaštva BiH", rekao je Jahić te dodao da te aktivnosti nisu bili poduzete.
U konkretnom slučaju, kako navodi, sutkinja je "znala da optužnica ima nedostatke u odnosu na navedena krivična djela koja su tada osumnjičenima stavljena na teret, a da ne postoje dokazi na kojima se opravdala nadležnost postupanja Suda BiH".
Radi se o krivičnim djelima za koja su Novalić i drugi iz ovog slučaja oslobođeni, a nakon izvršene analize dokumentacije i svih faza postupaka, posebno one koju je Hadžiomerović imala na raspolaganju kada je potvrdila optužnicu.
Dokazi koji potvrđuju osnove sumnje su pravosnažna presuda u ovom predmetu te dokumentacija SIPA-e koju je Tužilaštvo propustilo da dostavi iz kojih proizilazi da nema elemenata za djela koja su stavljena na teret Novaliću i drugima, navodi on.
"Razlog zašto je Tužilaštvo to propustilo jeste da bi prividno stvorilo i uvjerilo ili sistemski djelovalo sa Hadžiomerović da opravdaju javnosti stvarnu nadležnost Suda BiH. Prva stvar koju sudija za prethodno saslušanje treba da uradi kada zaprimi optužnicu je da utvrdi postojanje stvarne nadležnosti suda, a sljedeće je provjeri da li ima nedostataka", pojašnjava Jahić.
Kako navodi, sudija je "svjesno, u namjeri da koristeći svoj položaj i propuštajući savjesno da izvrši funkciju sudije za prethodno saslušanje, a sve sa ciljem da povrijedi univerzalno pravo Novaliću i drugima da se sudi ili da dokazuju nevinost pred stvarnim nadležnim sudom".
"Takva aktivnost je rezultirala po dva osnova: imamo pravosnažnu presudu koju je donio stvarno nenadležni sud. A druga stvar, imajući u vidu da su Novalić i drugi oslobođeni onih dijela na kojima je kao posljedica tog ponašanja sudije donesena oslobađajuća presuda, dio troškova će pasti na teret budžeta. A za te troškove je upravo odgovorna sutkinja svojim nečinjenjem ili propustom u izvršavanju obaveza - šteta je budžetu BiH", navodi advokat.
Najavio je i krivične prijave protiv Gordane Tadić, tadašnje glavne tužiteljice Tužilaštva BiH, sudija Brace Stupara, Redžiba Begića, Amele Huskić, zatim vještaka Agencije za forenziku Mladena Stupara koji je vještačio uređaje po naredbi Tužilaštva "zbog propusta ono što je obaveza vještaka da konstatuje, a nije to uradio".
"Jedino za šta nemamo osnov sumnje, nema dokaza da ne postoji inkriminacija je dvoje sudija Suda BiH: Tatjana Kosović i bišvi sudija Branko Perić. Ostale sudije koje su učestvovale u donošenju nezakonite presude od stvarno nenadležnog suda, kao i postupajući tužioci, predmet su krivičnih prijava koje su u završnoj fazi", rekao je Jahić.
Čim se formira predmet iduće sedmice, javnost će biti obavještena.
"Pozivam javnost da prate jer postoji osnova sumnje da je aktivnostima propustom nesavjesnog izvršavanja posla oštećen budžet BiH jer se vodio postupak za djela za koja je i sud u presudi konstatovao da su rađene stvari na indicijama", zaključio je Jahić.
To govori, kako kaže, o četverogodišnjoj neozbiljnosti koja je obilježila medijsku harangu Novalića i ostalih iz ovog procesa.
Historija presude
Podsjetimo da je bivši premijer FBiH Novalić u ovom predmetu proglašen krivim i osuđen na četiri godine zatvora.
Fikret Hodžić, vlasnik "Srebrene maline" osuđen je na pet, a bivši direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak na šest godina.
Treba istaći i da pravno lice "Srebrena malina", čiji je vlasnik Fikret Hodžić mora platiti kaznu od 200.000 KM, dok Hodžić mora vratiti 690.000 KM.
Svi osuđeni su proglašeni krivim za produženo krivično djelo zloupotrebe položaja, dok su oslobođeni po tački za pranje novca i primanje dara.