Jakovčić: Rezolucija u Evropskom parlamentu pomaže Srbiji da se suoči s istinom
"U Srebrenici je prije 20 godina počinjen genocid, najstrašniji ratni zločin na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata. Motiv za taj zločin bio je to što su žrtve pripadale drugoj naciji i drugoj vjeri. Zato moramo biti zahvalni ocima Evropske unije jer danas živimo s vrijednostima koje nas ujedinjuju u različitosti. To trebaju prihvatiti i političari u BiH. Stoga im poručujem: vrijeme je da prekinete podjele u BiH. Vrijeme je da shvatite da vas Evropa želi primiti u svoj zagrljaj. Vrijeme je da se u Bosni i Hercegovini svako svakome pokloni; da se poklonimo žrtvama i da se poklonimo porodicama koje i danas pate. Sve strane u BiH činile su ratne zločine, činile su strahote. Zločine su, na žalost, počinili i pripadnici mog naroda. Zato trebamo govoriti istinu i biti dovoljno hrabri prihvatiti je. Srebrenica ostaje simbol patnje i tragedije svih naroda u BiH. Zbog toga ovaj dan trebamo trajno obilježavati. Ovo treba biti dan obilježavanja i sjećanja na sve patnje na prostoru bivše Jugoslavije, ali i drugdje u svijetu", kazao je Jakovčić.
On je dodao da Međunarodna zajednica nije učinila ono što se od nje očekivalo i nije spriječila pokolj u Srebrenici. Izrazio je i žaljenje zbog toga što Vijeće sigurnosti UN-a nije imalo hrabrosti donijeti rezoluciju u povodu godišnjice srebreničkog genocida.
"Evropski parlament je imao hrabrosti i pripremio je rezoluciju koja nije uperena ni protiv Srbije ni protiv srpskog naroda, već pomaže Srbiji da se suoči s istinom i pridruži evropskoj porodici", naglasio je Jakovčić.
"Međunarodna zajednica je propustila učiniti ono što smo svi od nje očekivali: spriječiti pokolj u Srebrenici. Svi zločinci moraju biti kažnjeni. Od suda u Haagu očekujem da svoj posao odradi do kraja", kazao je.
On je izrazio žaljenje zbog toga što Vijeće sigurnosti UN-a nije imalo hrabrosti donijeti rezoluciju o Srebrenici.
"Zato je dobro što smo mi, ovdje u Evropskom parlamentu, pripremili zajedničku rezoluciju u povodu dvadesete godišnjice genocida u Srebrenici. Pozdravljam odluku srbijanskog premijera Vučića da ode na komemoraciju u Srebrenicu. Treba jasno reći da ova rezolucija nije uperena ni protiv Srbije niti protiv srpskog naroda. Ovo je rezolucija koja pomaže Srbiji da se suoči s istinom i da se pridruži našoj velikoj evropskoj porodici”
Na prijedlog zastupnika Jakovčića u Rezoluciju je uvršten amandman u kojem Evropski parlament pozdravlja jednoglasnu odluku Vijeća ministara BiH o proglašenju 11. jula Danom žalosti u cijeloj BiH. Prihvaćen je i Jakovčićev amandman kojim se izražava žaljenje što je Vijeće sigurnosti UN-a propustilo donijeti Rezoluciju o Srebrenici.
"Pozdravljam jednoglasnu odluku Vijeća ministara BiH o proglašenju 11. jula Danom žalosti u cijeloj BiH. To je dobra vijest i veoma važna odluka. Odlična je vijest i prihvatanje ove rezolucije u Evropskom parlamentu. To što VS UN-a nije prihvatilo rezoluciju o Srebrenici nije dobra vijest, ali sada je barem jasno kakvo je stajalište pojedinih članica međunarodne zajednice. U Srebrenici se dogodio genocid i to je jasno zapisano u presudi haškog Tribunala koji je tijelo UN-a ali je i Sud kojeg EP iznimno poštuje", dodao je on.
"Rezolucija EP-a na prvom mjestu komemorira žrtve Srebrenice, ali istovremeno čini korak naprijed otvarajući i potvrđujući evropsku perspektivu za BiH i sve zemlje Zapadnog Balkana. Ova Rezolucija je poziv političarima u BiH, ali i srbijanskim političarima te liderima ostalih zemalja te regije da se priključe i nastave evropskim putem. Mi nestrpljivo čekamo da sve te zemlje postanu članice EU-a. U tome im želimo pomoći u svakom trenutku i na svaki mogući način. Siguran sam da BiH, Srbija, kao i sve ostale zemlje Zapadnog Balkana trebaju postati dio naše velike evropske porodice", kazao je zastupnik u Evropskom parlamentu Ivan Jakovčić.