Loš pogled susjeda
133

Jandrokovićeva poruka o "hrvatskoj teritoriji u BiH" na trasi Južne interkonekcije zamalo prošla ispod radara

Piše: D. Be.
Dragan Čović i Gordan Jandroković (Foto: FENA)
Dragan Čović i Gordan Jandroković (Foto: FENA)
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković prije nekoliko dana je boravio u službenoj posjeti BiH koju je obilježila izjava da "neće biti BiH ako ne prevlada koncept tri konstitutivna naroda". Ipak, to nije jedina sporna izjava koju je dao tokom boravka u našoj zemlji.
Ispod radara je prošao njegov intervju na RTVHB gdje je sumirao posjetu i, između ostalog, govorio o Južnoj interkonekciji koja je danas ponovo u fokusu javnosti nakon sastanka američkih diplomata - ambasadora Michaela Murhphyja i zamjenika pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Alexandera Kasanofa sa predstavnicima parlamentarnih stranaka u FBiH izuzev HDZ-a i HRS-a.

Jandroković je 29. novembra, dakle prije pet dana, komentarišući projekat Južne interkonekcije kazao da je vrlo važno osigurati alternativni pravac za opskrbu plinom, a zatim je iznio kontroverzan stav o navodnoj "hrvatskoj teritoriji u Bosni i Hercegovini".

"Republika Hrvatska ima svoje interese, Hrvati u BiH imaju svoje interese, i Sjedinjene Američke Države imaju svoje interese. Mislim da se stvari ne mogu lomiti 'preko koljena'. Treba uvažavati interese sve tri strane, posebice interese hrvatskog naroda jer preko njihovog teritorija i u Republici Hrvatskoj i u BiH prolazi ta Južna interkonekcija. Vjerujem da će se kroz razgovore doći do rješenja. Važno je da se taj projekt realizira, ali je važno i da svi u tom projektu budu zadovoljni“, mišljenja je Jandroković.

Izjava u videu od 15:05 minute.

Jandroković, naravno, zna da ne postoji ni hrvatska ni bošnjačka ni srpska teritorija u BiH, već država Bosna i Hercegovina u kojoj prema Dejtonskom mirovnom sporazumu egzistiraju dva entiteta od kojih entitet FBiH ima i kantone u kojima žive svi konstitutivni narodi i ostali.

Ukoliko je i mislio na većinsko hrvatsko stanovništvo u nekim kantonima (npr. ZHK, Posavski, Livanjski...), onda to ni pod koju cijenu ne bi smio izostaviti, ukoliko je prijatelj Bosne i Hercegovine, kako i lično tvrdi.

Podsjetit ćemo da je Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo protestnu notu Republici Hrvatskoj zbog Jandrokovićeve izjave o raspadu BiH u slučaju da propadne koncept konstitutivnih naroda što je izazvalo veoma oštar odgovor Zagreba.

Planirana ukupna dužina trase plinovoda sa bosanskohercegovačke strane iznosi 169 kilometara, dok sa hrvatske strane iznosi 77 kilometara (Dugopolje - Zagvozd -Imotski).

Tačna trasa plinovoda odavno je poznata i plan je da se na toj dionici nalazi više objekata koji su uvršteni u okolišnu dozvolu. Na dijelu koji vodi prema Novome Travniku plinovod će prolaziti ispod 157 prometnica te 26 vodotoka.

Južna interkonekcija plinskih transportnih sistema Hrvatske i Bosne i Hercegovine ima stratešku važnost za sigurnost opskrbe plinom Bosne i Hercegovine, budući da naša država trenutno ovisi o samo jednom ulazu u plinski transportni sistem, i to iz Srbije.