Blaži stav od SDP-a
24

Je li Naša stranka nagovijestila da će u parlamentu podržati dogovor za Mostar

S. H.
Damir Arnaut i Predrag Kojović (Naša stranka) (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Damir Arnaut i Predrag Kojović (Naša stranka) (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Dugo nakon SDP-a oglasila se i Naša stranka, tačnije Damir Arnaut koji je u ime te partije komentirao dogovor lidera SDA i HDZ-a o Mostaru. Ova opoziciona stranka iznijela je određene kritike na sam proces i detalje dogovora, ali je evidentno iznijela dosta blaže kritike od očekivanih.
Damir Arnaut poručuje da su izbori u Mostaru posljedica presude Suda iz Strazbura, a ne sporazuma Izetbegović-Čović. Ipak, u samom stavu i komentaru može se iščitati da bi Naša stranka u Parlamentu BiH mogla glasati za ovaj sporazum.

"Naša stranka je obradovana da će građani Mostara ove godine konačno dobiti priliku da biraju i da budu birani, nakon decenije apartheida koji nije viđen na evropskom tlu od pada željezne zavjese. Ovaj napredak je, nesumnjivo, rezultat presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Baralija protiv Bosne i Hercegovine, u kojem je potpredsjednica Naše stranke Irma Baralija istrajala u odbrani svojih prava kao građanka Mostara", kazao je Arnaut.

Naglašava da predsjednici dviju vladajućih stranaka – SDA i HDZ – nisu potpisali jučerašnji sporazum, Ustavni sud BiH bi već idućeg mjeseca imao obavezu da rješenje nametne u skladu s presudom iz Strazbura.

"Nažalost, Nacrtom zakona koji su usaglasili decenijski koalicioni partneri – Čović i Izetbegović – žele prije svega dovesti do omjera u kojem će HDZ i SDA u Gradskom vijeću Mostara imati sigurnih 20 vijećnika, a svi ostali samo 15, što bi im omogućilo da potencijalnom koalicijom sa sebi bliskim 'satelitskim' strankama dođu do dvotrećinske većine potrebne za izglasavanje najvažnijih dokumenata u gradu. Na taj način bi nastavili gospodariti Mostarom, kako su radili i do sada. Naša stranka također ne smatra dobrim ni rješenje po kojem će građani Centralne zone – te klice multietničnosti u Mostaru – 'gravitirati', kako se u Sporazumu eksplicitno navodi, ostalim gradskim područjima, a na etničkom osnovu", poručuju.

Također, Naša stranka ne smatra odrednicu iz sporazuma koja govori o "legitimnom" predstavljanju građana i naroda kao legitimnu, legalnu ili ustavnu.

"U demokratskim društvima političari svoj legitimitet crpe iz glasova birača koji biraju one snage koje društvo vode naprijed, a odbacuju korumpirane individue i kompromitirane ideologije. Mostar, drugi gradovi i općine, Federacija BiH, Republika Srpska, Brčko distrikt i cijela Bosna i Hercegovina zaslužuju upravo to – pošten, zakonit, multietničan sistem za koji se Irma Baralija borila. Naša stranka će na Lokalnim izborima nastupati upravo na tim stajalištima s ciljem da Gradsko vijeće napravi takav sistem, a ne da plati račun koji je Čović, uz svestranu pomoć Izetbegovića, napravio bez krčmara", zaključio je Arnaut.

Ukoliko se ovo uporedi sa stavom SDP-a, jasno je da Naša stranka ima blaži pristup te bi u glasanju u Parlamentu, kada to dođe na red, u najmanju ruku mogla biti suzdržana. Poređenja radi, druga opoziciona stranka SDP direktno je jučer poručila da će pokušati osporiti dogovor za Mostar.

Nikšić tvrdi da su lideri SDA i HDZ-a od svih ponuđenih modela za rješavanje grada Mostar izabrali onaj najgori te će, ako bude trebalo, pozvati građane na referendum, da se izjasne sami žele li grad po mjeri SDA i HDZ ili Mostar po mjeri svih građana.