Šta je pozadina
60

Je li se staro rukovodstvo OSA-e ogriješilo ili novo čini veću grešku?Zašto je ukinuta zabrana ulaska u BiH Koviću i Petronijeviću

S. H.
Miloš Ković i Goran Petronijević
Miloš Ković i Goran Petronijević
Prije nekoliko dana ukinuta je zabrana ulaska u Bosnu i Hercegovinu beogradskom profesoru, historičaru Milošu Koviću i advokatu Goranu Petronijeviću. Njima je nešto više od godinu dana bio zabranjen ulazak u našu zemlju zbog prijetnje po nacionalni sigurnost.
Sada se nameće pitanje, zašto im je ukinuta zabrana ulaska u BiH? Da li je staro rukovodstvo Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) pogriješilo što im je zabranilo prelazak granice, ili novo rukovodstvo te agencije zarad političkog mira i kojekakvog konsenzusa guta žabe skidanjem zabrane.

Da li su Ković i Petronijević rehabilitovani u međuvremenu i sada ne predstavljaju prijetnju po nacionalnu sigurnost, po širenje međunacionalne mržnje i netrpeljivosti. Jedan od dva scenarija je tačno, a vrijeme će pokazati koji.

Krajem februara prošle godine Granična policija BiH zabranila je ulazak u našu zemlju Milošu Koviću po naredbi OSA-e, uz obrazloženje da predstavlja prijetnju po nacionalnu sigurnost.

Miloš Ković je poznat kao profesor koji se otvoreno zalaže za "oslobođenje i ujedinjenje srpskog naroda" jer smatra da su Srbi "okruženi neprijateljima". Time očito propagira širenje nacionalne mržnje i netrpeljivosti među narodima u BIH. Također se zalaže za jačanje ruskog i kineskog utjecaja na Balkanu, ali i šire, te promoviše antizapadnu i antiNATO retoriku. Bio je i svjedok odbrane Ratka Mladića.

Mjesec dana kasnije po istim osnovam aje zabranjen ulazak u BiH i advokatu Goranu Petronijeviću, koji je između ostalog branio i Radovana Karadžića. Petronijević je bio i čest gost TV emisija na kojima se pokušao minimizirati presuđeni genocid u Srebrenici. Također je bio branilac Bratislava Dikića, bivšeg komandanta Žandarmerije Srbije optuženog da je, uz pomoć ruskih obavještajaca, pokušao da izvrši državni udar u Crnoj Gori kako bi spriječio ulazak te zemlje u NATO.

Vlast u entitetu Republika Srpska žalila se nakon zabrane ulaska Koviću i Petronijeviću te su više puta pozivali na ukidanje zabrane. Očito su sada i uspjeli i ovo pitanje stavili kao jedno od prioritetnih zahtjeva na državnom nivou.

Staša Košarac (SNSD) i Miloš Ković nakon informacije o ukidanju zabrane ulaska u BiH
Staša Košarac (SNSD) i Miloš Ković nakon informacije o ukidanju zabrane ulaska u BiH

Podsjetimo, Koviću je osim BiH bio zabranjen ulazak i u Crnu Gori i Sjevernu Makedoniju. Sada u BiH može doći bez ikakve prepreke.

Jedno od pitanja je na osnovu čega je donesena nova odluka? Da li sada Ković i Petrinijević nisu prijetnja i kako to da osobe koje su nesumnjivi ruski propagandisti, tvorci brojnih nacionalističkih parola i poruka, antiNATO propagandisti preko noći mogu biti skinuti sa liste? Da li je staro rukovodstvo OSA-e doista griješilo ili je u cijeloj priči preovladala politika?