Atak na državnu agenciju
418

Jeleni Trivić smetaju odluke OSA-e, žali negatore BiH kojima je zabranjen ulazak u državu

M. G.
Jelena Trivić (Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija)
Jelena Trivić (Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija)
Potpredsjednica PDP-a Jelena Trivić i kandidatkinja za predsjednicu RS-a požalila se da je već nekoliko državljana Srbije vraćeno sa graničnih prijelaza zbog zabrane ulaska u BiH, a javnost se navodno pita koliko ih se još nalazi na spisku za zabranu.
Trivić je očigledno zasmetala nedavna zabrana ulaska u BiH advokatu Goranu Petrovijeviću, inače članu odbrane osuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića, kao i zabrana ulaska beogradskom historičaru i profesoru s kontroverznim stavovima u vezi s Bosnom i Hercegovinom Milošu Koviću, kao i nekim drugima koji predstavljaju prijetnju po nacionalnu sigurnost Bosne i Hercegovine.

Prijetnja sigurnosti

Svi oni su jasno označeni kao prijetnja sigurnosti, javnom poretku, javnom redu i miru i javnom zdravlju u BiH ili međunarodnim odnosima BiH, pa zato čudi sljedeće pitanje Trivić, u kojem se ona pita da li to nekome u Sarajevu smeta "sloboda mišljenja i javnog izražavanja".

A u nastavku saopćenja Trivić se kroz ovaj slučaj pokušava razračunati sa političkim protivnicima iz manjeg bh. entiteta pozivajući na konkretne "akcije".

"U vezi ovog pitanja nije dovoljna javna osuda putem saopćenja za medije već su potrebne konkretne akcije srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama BiH i to onih koji imaju direktne nadležnosti i veze sa radom OSA-e, a to su predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija i član Predsjedništva BiH Milorad Dodik. Najviši funkcioneri iz RS-a u zajedničkim institucijama BiH svojim nečinjenjem djeluju kao saučesnici u represiji koja se vrši nad građanima Srbije", kaže Trivić.

U nastavku, je istakla da je Predsjedništvo BiH odgovorno da prima obavještajne podatke, što implicira da je i Milorad Dodik bio upućen i u ove aktivnosti OSA-e, a eto nije ih spriječio, pa su tako advokat presuđenog ratnog zločinca i historičar sa tendencijom lažiranja historijskih činjenica postali "žrtve represije političkog Sarajeva".

Preispitivanje procjena

"Da li je Dodik upućen u zakonsku odredbu da je Predsjedništvo BiH odgovorno i da usmjerava glavnog inspektora da izvrši inspekciju, reviziju ili istragu, koja se tiče aktuelnih ili potencijalnih problema u vezi s radom Agencije i šta je uradio po tom pitanju? Ništa! On jedino zna da se pojavi na sjednici Predsjedništva, brže-bolje pobjegne sa iste, izgalami se o tobožnjem patriotizmu na konferenciji za medije, sjedne u helikopter i odveze se, dok su Srbi postali legitimna meta represije političkog Sarajeva" istakla je Trivić.

Trivić bi valjda trebala znati da nije baš dobro da se vlade miješaju u procjene obavještajno-sigurnosnih agencija, kao što nije dobro i da previše preispituju njihove sigurnosne procjene, iako Vijeće ministara ima direktne ingerencije nad radom OSA-e.

Saopćenje je završila optužbama Dodiku i Tegeltiji da "lažno brane srpstvo", a spočitala im je i navodnu saradnju sa SDA

Šta radi Tegeltija

"Šta radi predsjedavajući Vijeća ministara Tegeltija, koji po Zakonu o OSA-i direktno nadzire njen rad, koordiniše aktivnosti i predsjedava Izvršnim obavještajnim odborom koji direktno kontroliše rad Agencije? Da li je sazvao sjednicu odbora koji je dužan da sazove jednom mjesečno? Da li je zatražio podatke i obrazloženje o zabrani ulazaka i kao neko ko, što je opet decidno navedeno u zakonu, snosi političku odgovornost za rad Agencije utjecao da se ovaj progon zaustavi? Ovo su retorička pitanja, jer smo od Tegeltije već navikli da ne radi ništa, osim što sve pušta svojim saradnicima iz SDA" rekla je Trivić.

Mnogo se više, posebno u Federaciji BiH, očekivalo od osobe koja je trebala biti najozbiljniji konkurent Miloradu Dodiku. Međutim, ovakve izjave pokazuju samo da Trivić namjerava nastaviti tamo gdje će Dodik, eventualno, stati.

Napadi na institucije države BiH, priča o navodnoj "ugroženosti", lažiranje historije i veličanje ratnih zločinaca provjerene su metode za političku opstojnost u RS-u. Male su šanse da će Trivić i slični njoj išta tu mijenjati. Vjetrove promjene, prema svemu sudeći, entitet Republika Srpska će morati pričekaati još neko vrijeme.