Jesu li pjesme novi politički trend i da li se strankama isplati kršiti zabranu preuranjene kampanje
Ona nam kaže da stranke pred svake izbore nađu novi način kako da se promovišu i prije početka izborne kampanje i kako da vode kampanju i u onom periodu kad to ne bi smjele, koristeći određene praznine i u samom zakonu.
Upozorava na to koje su 'rupe' u zakonu.
"Pod preuranjenom kampanjom ti zakoni podrazumijevaju većinom plaćene kampanje ili plaćenu promociju, dok ostale aktivnosti koje možda nisu plaćene, ali imaju isti efekat bi se trebale na isti način posmatrati. S druge strane, vidimo da se koriste javne funkcije i javna sredstva za predizbornu promociju, bez obzira što imamo nove odredbe koje trebaju spriječiti ovakvu vrstu ponašanja", kazala je.
Stranka Rame Isaka je, zbog preuranjene kampanje, dobila kaznu Centralne izborne komisije u iznosu od 6.000 KM i naloženo joj je da izbriše snimak pjesme.
Korajlić smatra da su kazne preniske.
"Čak i kad se izreknu sankcije, one su toliko niske da se pojedinim kandidatima ili strankama isplati platiti kaznu, a nastaviti vršiti promociju i u onom periodu van izborne kampanje", kazala je.
Smatra da je potrebno 'vagati' efekat, koji prekršaji imaju i na osnovu toga izricati visinu kazne.
"Suština je da Centralna izborna komisija u najvećem broju slučajeva izriče minimalne ili približno minimalne sankcije u odnosu na ono što ima na raspolaganju. Potrebno je izvagati koliki efekat ti prekršaj imaju prije nego što se odredi visina kazne. Nije isto nečija plaćena promocija od 50 KM ili 100 dolara na Facebooku ili pravljenje pjesama ili nekakvih drugih materijala, bilborda ili slično koji podrazumijevaju mnogo veće troškove, ali i mnogo veće efekte i vidljivost. Bilo bi dobro da se preispita način utvrđivanja visine kazni u odnosu na ozbiljnost prekršaja", zaključila je.
Pored stranke Snaga naroda, najsvježiji primjer stranke koja je snimila pjesmu pred izbore je Naša stranka - Zemlja naših snova (2022. godina), a godinama ranije pjesmu je imala i Stranka demokratske akcije i Demokratska fronta.
Pored toga, bilo je razlih predizbornih spotova od kojih je vjerovatno najkontroverzniji bio onaj Ujedinjene Srpske iz 2020. godine. Tada je Centralna izborna komisija zbog govora mržnje isključila Ujedinjenu Srpsku iz lokalnih izbora i kaznila je sa 5.000 eura, ali Sud BiH je kasnije poništio tu odluku.
U posljednje vrijeme je zanimljiva i jedna muzička pojava na društvenim mrežama, a to su AI pjesme, koje za cilj imaju diskreditaciju određenih političara, pa su tako na šaljiv način predstavljani kriminal Fadila Novalića, ponašanje Rame Isaka i pojavljivanje Elmedina Konakovića u Sky prepisci svjetskih kriminalaca.