Jezičke vratolomije Dragana Čovića i kako pod evropski put gura pitanje izbora članova Predsjedništva
Kako je to više puta naglašeno iz Evropske unije, uključujući i Generalnu direktoricu za Evropu pri Službi EU za vanjske poslove Angelinu Eichrost za otvaranje pregovora potrebna su tri zakona: Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, Zakon o sukobu interesa i Zakon o sudovima, te zaključivanje sporazuma sa Frontexom.
Čović je sinoć učinio zamjenu kazavši, otpisavši kao završen Zakon o sprečavanju pranja novca, iako još uvijek nije usvojen, a ubacivši u priču Izborni zakon i to onda nazavši usvajanjem tri zakona.
"Što se tiče izbornog zakona, na tragu onog što razgovaramo dugo vremena, od početka našeg zajedničkog rada, sporazuma koji smo potpisali. Izborni zakon je stavljen kao zakon koji se treba riješiti u roku od šest mjeseci od uspostave vlasti na nivou entiteta. Taj rok je bio 10. mjesec. Razgovori koje smo vodili doticali su se tri elementa izbornog zakona. Integritet izbornog procesa, da ne raspravljamo o terminu to su kojekakve tehničke izmjene koje mogu biti široke, drugi dio je izbor članova predsjedništva BiH I treći dio je izmjena se tiče Centralne izborne komisije. Paralelno jedno drugo treće, to nisu sveobuhvatne izmjene", kazao je Čović.
Treba istaći, da je ranije državni parlamentarac Predrag Kojović iz Naše stranke kazao da za njega postoje samo tri zakona koja se tiču otvaranja pregovora sa Evropskom unijom.
Također, Čovićev stav nije u skladu sa porukama koje su dolazile sa Zapada prije svega iz Ambasade SAD-a i OHR-a.
"Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju napore političkih lidera u zemlji da postignu kompromise neophodne za izmjenu Ustava BiH u vezi s Predsjedništvom na način koji ga dovodi u skladu sa presudama ECHR-a. Međutim, izmjenama Izbornog zakona BiH to nije moguće učiniti. Potrebni su ustavni amandmani", poručili su krajem januara iz američke ambasade.
Slične poruke su dolazile i iz OHR-a, koji je poručio da se tehničke mjera izbornog integriteta ne trebaju miješati sa implementacijom ključnih sudskih presuda, koje se moraju provesti, ali zahtijevaju široke konsultacije i podršku.
Čović je sinoć kazao da dok ne budu se mogle implementirati odluke Suda u Strazburu i Ustavnog suda on insistira da se riješi pitanje izbora članova Predsjedništva.
"Model koji smo prihvatili prije 15-20 dana u Mostaru prijateljima iz Trojke je po meni i njima bio korektan. Želimo da primijenimo i sve odluke suda u Strazburu, za to nam treba izmjena Ustava, za to nam ostaje samo ovo da privremeno za sljedeće izbore uradimo ovakvu izmjenu. Svi se slažemo da ne možemo dopustit da bošnjački narod bira hrvatskog člana. Idemo zaštiti za sljedeće izbore da ne može biti takvog pristupa određenih politika. Kako je prijedlog vrlo jednostavan, mislim da se mijenja samo dio koji se odnosi na hrvatskog člana sa dodatnim uvjetima. To nije sveoubuhvatna izmjena", kazao je Čović.
Dakle, Čović je i nakon što je pretrpio kritike vezane za Južnu interkonekciju nastavio da prkosi porukama iz SAD-a, ali konačno pitanje je da li će partneri iz Trojke pasti na spinove koje plasira HDZ i pristati da uz "suho izgori i sirovo".