Sve je zatvoreno
264

Jezivi mrak iz soba sarajevskih hotela: Kada će turisti opet stići u grad?

D. Be.
Foto: I. Š./Klix.ba
(Foto: I. Š./Klix.ba)
Sarajevo, posljednjih godina često zvano i turističkim centrom regiona, posljednjih sedmica je sve osim uobičajeno živahnog grada. Ulice su prazne, građana i turista nema, a policijski sat po noći dodatno ulijeva dozu straha i opreznosti zbog onoga što se dešava u cijelom svijetu izazvano pandemijom koronavirusa.

Svi kafići i restorani odavno su stavili ključ u bravu. Do kada, još niko ne zna. Sa druge strane proljeće je obično period kada ulicama Sarajeva počnu šetati grupe turista u želji da otkriju kulturne i historijske spomenike glavnog grada BiH i da otkriju sve one njegove skrivene čari. No, ovog proljeća nije tako.

Tome svjedoče zatvoreni hoteli, mrak koji "svjetli“ sa prozora soba u kojima su dolazili i sretni odlazili turisti iz Italije, Francuske, Njemačke, Holandije, Amerike, Hrvatske, Turske, Srbije, Velike Britanije, Brazila, Irana, Kine, Australije, Rusije i mnogih drugih zemalja svijeta.

Fotoreporter portala Klix.ba obišao je neke od najpopularnijih sarajevskih hotela i zabilježio, slobodno se može reći, pomalo jezive scene mraka i praznoće. Posebno se to može osjetiti na Ilidži ispred hotela koji su bili mjesto okupljanja bh. reprezentativaca i u koje su dolazili navijači naše nogometne reprezentacije kako bi se fotografisali sa Džekom, Pjanićem i drugim zvijezdama.

Prazni su i mračni i čuveni hoteli Europe, Holiday, Bristol... Kada će pandemija proći, niko ne zna. No, ono što je sigurno jeste da će svi naši hoteli ponovo zasijati punim sjajem kada se granice otvore, situacija u svijetu normalizuje i kada sve ovo što je danas - bude jučer.

Ponovo će sarajevskim ulicama šetati turisti, fotografisati ljepote grada i diviti se duhu i hrabrosti Sarajlija koji su preživjele i gora vremena.

Do tada hotelijeri i ugostitelji muku muče sa velikim gubicima i svakodnevno traže od vlasti da budu adekvatno uključeni u mjere ublažavanja ekonomskih posljedica izazvane koronavirusom. Na najvećem udaru su i radnici, od kojih su mnogi ostali bez posla.