Sve zbog vanrednog stanja
1

Južnokorejska policija "češlja" ured predsjednika, ministar odbrane pokušao izvršiti samoubistvo

Piše: D. Be.
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Istražitelji su ušli u kancelariju južnokorejskog predsjednika Yoon Suk Yeola kako bi zaplijenili dokumentaciju u vezi sa sastankom vlade održanom u noći proglašenja vanrednog stanja nakon čega je nastao haos u zemlji.
Predsjednik Yoon, koji je među osumnjičenima, nije bio u svojoj kancelariji tokom racije, javlja BBC.

Istražitelji su poslati i u Nacionalnu policijsku agenciju, policijsku agenciju Seul Metropolitan i Policijsku gardu Narodne skupštine kako bi prikupili dokaze o tome kako su se događaji u Narodnoj skupštini odvijali prošlog utorka.

Šef Kancelarije za istragu korupcije za visoke zvaničnike (CIO) rekao je da će njegov ured tražiti Yoonovo hapšenje ako se ispune uslovi.

Oh Dong-woon je takođe rekao tokom sastanka parlamentarnog zakonodavnog odbora da njegov tim sprovodi detaljnu istragu o ovom pitanju. Na pitanje da li ima "volje" da uhapsi Yoona, odgovorio je da ima "dosta volje".

U međuvremenu, bivši ministar odbrane Kim Yong-hyun pokušao je samoubistvo u pritvoru, saopštilo je ministarstvo pravde Južne Koreje.

On je kasno sinoć pokušao da se ubije i odustao je kada je otkriven. On se trenutno nalazi u stražarskoj sobi i "nema trenutnih zdravstvenih problema", rečeno je iz ministarstva.

Kim Yong-hyun je navodno predsjedniku Južne Koreje predložio proglašenje vanrednog stanja. Podnio je ostavku prošlog četvrtka, rekavši da preuzima punu odgovornost za to.

Čak i prije proglašenja vanrednog stanja, Yoon se suočio sa padom popularnosti. Njegovo odobravanje palo je na rekordnih 13%, prema istraživanju prošlog petka.

Podsjetimo, proglašenjem vanrednog stanja izbile su masovne demonstracije, a opozicija je uspjela kroz većinu u parlamentu natjerati Yoon Suk Yeola da povuče svoju odluku.

Ipak, Parlament Južne Koreje nije usvojio odluku o opozivu predsjednika Yoon Suk Yeola.

Yoon je 3. decembra najavio uvođenje vanrednog stanja. Svoju je odluku obrazložio tvrdnjom da opozicija, koja ima najviše poslanika u parlamentu, pokušava opozvati njene predstavnike, uključujući i ključne osobe u vlasti, paralizira rad izvršne vlasti.

Također je kazao da te mjere poduzima kako bi se borio protiv "prosjevernokorejskih elemenata" i zaštitio ustavni poredak.