Ispravni ili ne?
37

Kada će se razmotati klupko dilema o spornim respiratorima: I nakon osam mjeseci nema rješenja

Dž. L.
Respiratori Srebrene maline stigli u BiH u aprilu 2020. (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Respiratori Srebrene maline stigli u BiH u aprilu 2020. (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Osam mjeseci je prošlo otkako su u našu zemlju stigli respiratori koje je firma Srebrena malina nabavila iz Kine, ali i dalje nije posve jasno jesu li ispravni i kome će koristiti. Verifikacija uređaja zakazuje se i otkazuje već mjesecima.
Nakon brojnih nesuglasica o tome ko je zakonski akreditovan za verifikaciju uređaja, a ko ne, Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) odobrila je laboratoriji Verlab da nastavi proces verifikacije respiratora zajedno s firmom Dre Medical. Međutim, već pola mjeseca se ponovo čeka na početak verifikacije.

Direktor Verlaba Almir Badnjević kazao nam je da su njegovi mjeritelji spremni za verifikaciju već odavno, ali i dalje nemaju saglasnost da rade jer nisu dobili poziv iz Dre Medical da počnu raditi.

"Ne znamo šta se čeka", kratko nam je kazao Badnjević.

Mustafa Kadribegović, vršilac dužnosti direktora FUCZ-a, potvrdio je za Klix.ba da stručnjaci iz Dre Medical ne mogu biti raspoloživi prije 22. decembra, zbog čega se i dalje čeka na verifikaciju. Razlozi ponovo nepoznati.

U međuvremenu, respiratori ACM812A su dostavljeni u nekoliko bolnica na području BiH, dok su Sveučilišna bolnica Mostar i Opća bolnica "Prim. dr. Abdulah Nakaš" odbile uređaje uz komentar da su neupotrebljivi te da ih ne mogu prihvatiti bez servisa.

Dok se i dalje "vrti kolo" oko respiratora Srebrene maline, koji su odnedavno i predmet optužnice koju je Tužilaštvo BiH podiglo protiv premijera FBiH Fadila Novalića, suspendiranog direktora FUCZ-a Fahrudina Solaka, vlasnika i direktora kompanije Srebrena malina Fikreta Hodžića i ministrice Jelke Miličević, zdravstvene ustanove bore se s teško oboljelim pacijentima kojima su prijeko potrebni uređaji za umjetno disanje. Da li činjenica da su respiratori predmet optužnice osporava njihovu verifikaciju, također nema odgovora nadležnih.

Priča o respiratorima koji stižu na tržište BiH dodatno se zahuktala nakon što su u bolnice na području Republike Srpske isporučeni zabranjeni respiratori iz Rusije. Naime, respitarori koji su zbog neispravnosti usmrtili šest osoba u Rusiji, nakon čega su povučeni iz upotrebe širom svijeta, ipak su isporučeni bolnicama u RS-u.

Vrijedi istaći i da je zabranjene respiratore iz Rusije u susjednoj Srbiji instalirala beogradska kompanija Profesional Medic koja je radila i besplatnu instalaciju respiratora Srebrene maline u bh. bolnicama.

Podsjetimo da su respiratori Srebrene maline prvobitno povučeni iz bolnica, jer se pokazali da mogu raditi samo na 50 posto kapaciteta. Iz FUCZ-a su naknadno izvijestili da navodi o greškama na respiratorima nisu istiniti, te da na uređajima nema nikakve sistemske greške.

Ipak, dokazi o ispravnosti respiratora još nisu dostupni javnosti, a zvanična verifikacija uređaja bi trebala konačno razmotati klupko brojnih dilema. No, kad će se to desiti, i dalje nije poznato.