Kako će izgledati vlada proširene Četvorke u Sarajevu: Manji budžet i veća očekivanja
Prve najave za novu vladu naglašavaju da će za ministre biti birani eksperti. Današnja proširena Četvorka zna da će im biti barem duplo teže nego prvi put kada su kao čuvena Šestorka formirali vlast. U međuvremenu su se i odnosi snaga u Skupštini poremetili, a najviše je sve išlo u korist Naroda i pravde.
I dalje će u Skupštini najbrojniji klub biti onaj iz SDA (8), ali su ostali bez dva zastupnika Aljoše Čampare i Admele Hodžić koji će djelovati kao nezavisni, ali će podržavati novu vladu i vjerovatno tražiti dio kolača barem u nekim upravljačkim strukturama.
Druga stranka po snazi je NiP (7) koji je zadržao svojih šest zastupnika i dobio još Elvisa Vretu koji je napustio Našu stranku.
Naša stranka ima tek tri zastupnika, jer su osim bez Vrete ostali i bez Damira Marjanovića koji je nezavisni, ali će i on podržavati novu vladu.
SDP ima 4, NBL 1, a novu vlast podržat će i Damir Nikšić.
SBB i DF imaju po tri zastupnika i oni će uz SDA i BOSS biti opozicija.
S obzirom na ovaj omjer, evidentno je da će vladom najviše upravljati NiP. Ipak, da bi pomirili sve razlike, izgledna je opcija nestranačkog premijera. A da bi zadovoljili sve ambicije nije isključeno da to bude i žena. Za sada je kao probni balon puštena informacija da bi to mogla biti Sanela Pašić, predsjednica uprave Addiko banke.
Također, kako Klix.ba saznaje u opciji za novu ministricu zdravstva je i Almira Hadžović, bivša dekanesa Medicinskog fakulteta. A jedan od kandidata za to ministarstvo je i doktor Haris Vranić.
Još jedna promjena je izvjesna u novoj vladi, a to je rekonstrukcija Ministarstva obrazovanja, odnosno podjela na dva - ministastvo obrazovanja za predškolski nivo, osnovnu i srednju školu te ministarstvo za visoko obrazovanje. S obzirom na to da bi tim potezom dobili uvećanu birokratiju, postoji opcija da se neka druga dva ministarstva spoje, a kao moguća opcija navodi se spajanje Ministarstva za boračka pitanja i Ministarstva rada i socijalne politike.
Prethodno ambiciozno započeti program Šestorke sa 300 mjera sada će morati biti revidiran. Nove su okolnosti, a vremena još manje. I samostalni zastupnici će vjerovatno za podršku vladi očekivati određene resore ili kontrolu nekih javnih preduzeća.
A više ne govorimo o famoznoj milijardi u budžetu, jer će zbog posljedica pandemije i udara na privredu taj budžet, izgledno je, biti manji za čak 200 ili 300 miliona KM.
Stoga će funkcioniranje nove vlade biti još izazovnije, najmanje iz dva razloga. Prvo je očekivanje javnosti da se napravi iskorak i u borbi s pandemijom i u oporavku privrede.
Drugi izazov je činjenica da će naredne dvije godine biti test i uvertira za Opće izbore 2022. U takvim okolnostima najveći dio kolača u novoj vlasti, ali i teret uspjeha bit će na NiP-u, prije svega zbog pozitivnog rezultata te stranke na lokalnim izborima uz potencijal koji imaju u kantonu.