Kako će Trojka i Dodik pregovarati kada je susret u Konjicu pokazao da nema dogovora
Međutim, poruke koje su poslali nakon sastanka, u potpunosti su ogolile činjenicu da Trojka i Dodik neće doći na zajedničku "zelenu granu".
Predsjednik Republike Srpske je na sastanku, ali i tokom konferencije za medije te na svom Twitter profilu, jasno podcrtao da RS neće odustati od toga da Ustavni sud napuste međunarodne sudije i da se uvede nacionalno odlučivanje u toj instituciji. Još važnije, on je kazao da se to mora završiti u paketu zajedno sa ostalim reformskim zakonima na kojima Evropska komisija insistira u 14 prioriteta s ciljem ulaska u EU.
"Na sastanku je dogovoreno da se u narednih desetak dana napravi set rješenja u vezi s evropskim integracijama koje bi trebalo prihvatiti kao paket", napisao je Dodik.
Međutim, Nermin Nikšić je nakon sastanka, na pitanje novinarke Klix.ba, jasno odgovorio da neće pristati na uvođenje nacionalnog izjašnjavanja u Ustavni sud BiH.
"Neprihvatljivo je nacionalno izjašnjavanje, jasno sam rekao Dodiku i svima koji su bili prisutni na sastanku. U ovih 14 prioriteta je reforma Ustavnog suda BiH, ali ne stoji da to znači izbacivanje stranaca. Vrlo je jasno, po propisima EU, ne možete biti član EU, a da imate u pravosudnoj instituciji strance. Mi imamo narativ da nećemo nikome popustiti. Razgovaramo, dogovaramo se, ali imamo svoje viđenje stvari na šta imamo pravo", riječi su Nikšića.
S obzirom na to da Dodik insistira da njegov neprihvatljivi zahtjev bude dio paketa zajedno s onim temama oko kojih se slažu, zašto bi onda Trojka pristala na razgovore? Oni su s jedne strane istaknuli da je Ustavni sud BiH njihova "crvena linija", a Dodik s druge strane da je to njegov preduslov za razgovore o drugim temama. Ukoliko ni jedni, ni drugi ne planiraju popustiti ni milimetar, o čemu će onda ubuduće razgovarati?
Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković ocijenio je da je nastavak razgovora bolja ideja od blokade i izlaska iz koalicije, jer ni ovo drugo ne bi donijelo ništa.
Međutim, istina je i da bi njihova blokada državne vlasti te odluka o prestanku razgovora, mogla biti vrlo pogubna po Trojku. Problem SDP-a, NiP-a i Naše stranke je što nemaju kontrolni paket ni u Predstavničkom domu ni u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, pa bi njihovo odsustvo saradnje lako značilo eliminaciju iz Vijeća ministara.
S tim u vezi njihova pozicija u odnosu na HDZ i SNSD je daleko nepovoljnija, a naročito uzevši u obzir da je savez Čović - Dodik stabilan, a što je potvrdila izjava predsjednika HDZ-a u vezi pitanja stranih sudaca.