Zloupotreba ovlasti?
846

Kako je Institut prvo priznao nenadležnost, a onda ipak ocjenjivao sporne respiratore "Srebrene maline"

S. Hambo
Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba
Prije nešto manje od mjesec dana u javnosti je procurila informacija, odnosno stav Instituta za mjeriteljstvo BiH o usklađenosti respiratora koje je u Kini kupila firma "Srebrena malina". Ipak, kompletan dokument otkriva svu kontradiktornost Instituta za mjeriteljstvo.
Tu tiho plasiranu informaciju da se respiratori prema mišljenju Instituta za mjeriteljstvo mogu koristiti na intenzivnoj njezi naglasio je čelnik SDA Bakir Izetbegović koji je pozvao da se respiratori podijele bolnicama što prije. Ipak, da li je Institut uopće ovlašten da daje takve ocjene? Sami tvrde da nisu.

U dokumentu koji Institut za mjeriteljstvo BiH šalje Agenciji za lijekove i medicinska sredstva te Federalnoj upravi civilne zaštite na zahtjev za provjeru usaglašenosti respiratora ACM812A, jasno je naglašeno da je Institut svjestan da nisu nadležni za ocjenu i davanje mišljenja. Ipak, u nastavku dokumenta ipak daju mišljenje te pozivaju na registraciju respiratora.

Jasno je u prvoj tački dopisa da direktor Instituta Zijad Džemić priznaje da je za to nadležna Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

U tački 2 iz Instituta za mjeriteljstvo tvrde da su jedino nadležni za zakonsku verifikaciju. Međutim to ih ne sprječava da u tački 3 daju opširno mišljenje o usklađenosti respiratora.

Postavlja se pitanje kako je Institut dao detaljno obrazloženje u tački 3, s konstatacijom da su kupljeni respiratori namijenjeni za intenzivnu njegu, iako u prvoj tački tvrde da su nenadležni.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

U svom mišljenju Institut potvrđuje da Agencija za lijekove do sada nikada nije tražila mišljenje Instituta za mjeriteljstvo za bilo koje medicinsko sredstvo. Postavlja se pitanje zašto je to sada učinjeno?

Tako je Institut na bazi dokumenata koje im je dostavio FUCZ, a koji su dio prateće dokumentacije uz respirator dali mišljenje. Institut na osnovu specifikacije uređaja koju je naveo proizvođač u dokumentaciji naglašava da se kupljeni respiratori "prije svega mogu koristiti kao stacionarni u prostorijama za intenzivnu njegu". Potom Institut u svom mišljenju na engleskom jeziku citira koji su sve načini rada i upotrebe predmetnih respiratora. Prije citata stavljaju tri tačke, aludirajući da ima teksta prije navedenog pasusa, iako iz citata nije jasno na šta se citat odnosi, tj na koji se uređaj odnosi opis koji je naveden u mišljenju Instituta.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

To je bilo dovoljno pa da i Predsjedništvo SDA (zaključak broj 4 u tekstu) pozove na podjelu respiratora bolnicama, čime su uzeli kao konačnu ocjenu mišljenje Instituta za mjeriteljstvo.

Da li je direktor Džemić svjesno doveo u zabludu javnost i Tužilaštvo BiH, davao izjave van nadležnost i potencijalno ugrozio pacijente ukoliko bi ljekari na osnovu ovog mišljenja pristupili upotrebi respiratora? To je pitanje za pravosuđe i struku.

Međutim, postavlja se i pitanje na osnovu koje odluke je Institut za mjeriteljstvo uopće radio ocjenjivanje usklađenosti. Zakon o tehničkim zahtjevima za proizvode i usklađivanje usklađenosti je definirao ko može raditi taj posao. Naime, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa imenuje tijela za ocjenjivanje usklađenosti, što je jasno navedeno u spomenutom zakonu u članu 12.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

Tačka 3, člana 12 zakona kaže da se tehničkim propisima utvrđuju posebni kriteriji koje moraju ispuniti tijela za ocjenjivanje usklađenosti kako bi stekli status imenovanih tijela za ocjenjivanje usklađenosti.

Uloga Savjeta za mjeriteljstvo

Zašto je direktor Instituta za mjeriteljstvo ocjenu usaglašenosti donio bez Savjeta za mjeriteljstvo koje djeluje kao stručno savjetodavno tijelo. Da li je direktor Instituta za mjeriteljstvo zloupotrijebio položaj i donosio zaključke i pravilnike mimo zakona, odnosno bez saglasnosti Savjeta za mjeriteljstvo.

Članove Savjeta imenuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na prijedlog direktora Instituta i entitetskih institucija za mjeriteljstvo u Federaciji BiH i Republici Srpskoj. Eksperti koji sačinjavaju Savjet su iz oba entiteta Bosne i Hercegovine.