Kako je nestalo zvono sa Sahat-kule u Foči nakon što je Mostarcima iz muzeja posuđeno za izložbu
Potraga za neprocjenjivim eksponentom koja traje više od četiri godine putem raznih metoda je , kako Klix.ba doznaje iz povjerljivih izvora, pokazala da mostarsko udruženje za zaštitu kulturne baštine sa adresom Rondo 5 ,koja ne postoji od 1995. godine, također nije registrirano ni u jednom sudskom registru.
Eksponat je, kako tvrdi izvor blizak istrazi, spornom udruženju u Mostaru ustupljen u martu 2018. godine za izložbu zvona koja su trebala biti predstavljena u najvećem hercegovačkom gradu u okviru projekta za zaštitu kulturne baštine.
Međutim nakon što je zvono ustupljeno Mostarcima izgubio mu se svaki trag, a sa odgovornom osobom za preuzimanje eksponata nikad se nije uspjelo stupiti u kontakt, što je ukazalo na veliku prevaru.
Cijeli slučaj je počela istraživati kriminalistička policija, nakon što je u avgustu ove godine predmet preuzelo Tužilaštvo u Foči koje je u skladu sa zakonskim okvirima poduzelo sve mjere da rasvijetli misteriozni nestanak nacionalnog blaga.
Međutim kako Klix.ba doznaje 20. avgusta je, najvjerojatnije pod pritiskom opsežne istrage koja se providi, za sada nepoznata osoba zvono vratila u Muzej "Stara Hercegovina" u Foči.
Navodno je zvono dovezeno kombijem i ostavljeno bez popratne dokumentacije.
Prema neslužbenim informacijama je utvrđeno da se radi o autentičnom eksponatu, a razlog zbog kojeg se zvonu bio izgubio trag i zbog čega je došlo do opsežne potraga bez sumnje će utvrdili nadležne služe koje su nesvakidašnjem događaju posvetile veliku pažnju.
Epilog priče o nestanku zvona iz muzeja, neobičnom načinu vraćanja kao i djelovanju mostarskog udruženja sa lažnom adresom bit će poznat nakon što Tužilaštvo zaključi ovaj slučaj.
Katoličko zvono iz 1637. godine sa sahat - kule u Foči je jedno od rijetkih koje se sačuvalo do danas. Nakon skidanja sa sahat - kule krajem 19. stoljeća je smješteno u Zemaljskom muzeju u Sarajevu, koji ga je 1968. godine darovao muzeju "Stara Hercegovina" u Foči .
Osim godine lijevanja ispisane arapskim brojevima ( 1637. ) , na njemu je latinskom kapitalom i latinskim jezikom zabilježena i uloga ove vrste zvona, odnosno " da hvale Boga" , "sazivaju puk na molitvu", te "preminule ispraćaju na vječni počinak" .
Sahat-kula Mehmed-paše Kukavice je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine i nalazi se u Gornjoj čaršiji u centru Foče. Zadužbina je Mehmed–paše, a izgrađena je u periodu 1758. – 1761. godine, te je oko 1884. godine sat popravljen. Devedesetih godina 19. stoljeća nabavljen je novi sat, a stari je prenesen u Zemaljski muzej, kada je preneseno i zvono. Te godine nabavljen je novi sat sa tri mine, od kojih je ona jugoistočne strane imala tzv. turske brojeve, ona sa sjeveroistočne rimske, a na jugozapadnoj strani arapski brojevi. U toku Drugog svjetskog rata, 1943. godine, Sahat-kula je dosta stradala, pa je u ljeto 1954. godine popravljena. Sanacija Sahat-kule je izvršena i 1988. godine, a novi satni mehanizam na električni pogon postavljen je 1991. godine.
Posljednji put sahat-kula Mehmed-paše Kukavice renovirana je 2011. godine uz pomoć Češke ambasade u Bosni i Hercegovine.