Bez incidenata
730

Kako je Sarajevo položilo test tolerancije i za razliku od susjeda mirno ispratilo prvu Povorku ponosa

M. N.
Tokom proteklog vikenda u glavnom gradu BiH održana je prva Bh. povorka ponosa i dva kontraskupa koji su prošli bez ikakvih incidenata. Tako će Sarajevo i BiH ući u historiju jer su u regiji, ali i u brojnim gradovima širom svijeta, prve povorke prolazile uz veliko nasilje i uništavanje.

Veliki je ovo test bio za Sarajevo i BiH čiji su građani pokazali toleranciju i pravo na izražavanje mišljenja i govora. U "očima" pojedinih predstavnika vlasti u regiji, ali i zapadnih zemalja, BiH je konzervativna zemlja, zemlja "terorista" i jednoumlja, a Sarajevo "Teheran". Prošli vikend građani BiH su demantovali to i pokazali svijetu kako se organizuju ovakvi događaji u duhu tolerancije, mira i bez nasilja, gdje su s različitih skupova upućene potpuno različite poruke.

Predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović u više navrata je u Evropskoj komisiji govorila o našoj državi kao opasnoj zoni. U istoj Hrvatskoj prva parada ponosa protekla je uz nasilje i napade na učesnike. Od 300 učesnika povrijeđeno je njih 30 tokom i nakon povorke.

U Splitu je proteklo još gore. Učesnici su gađani kamenjem, bocama, petardama i drugim predmetima, a uhapšeno je oko 100 osoba.

Prva Parada ponosa u Beogradu održana je 2001. godine kada su učesnike napali navijači, skinhedsi, ultranacionalističke grupe i simpatizeri nacionalističkih stranaka, a dio grada je demoliran. Povrijeđeno je više od 40 učesnika parade, a na meti nasilnika bili su i novinari.

U Sarajevu nije bačen niti jedan papir u pravcu povorke, čak naprotiv, pojedini stanari okolnih zgrada u ulici Titova izašli su na prozore i pozdravljali učesnike. Povorku su podržali ambasadori SAD-a, Velike Britanije i Francuske u BiH, poznati glumci, pjevači, umjetnici i književnici.

Treba naglasiti i da je skup osiguravao veliki broj policijskih službenika iz KS i drugih kantona i veliki broj zaštitara, a dio grada kojim se odvijala povorka bio je blokiran. Nakon povorke učesnici su se razišli u različitim pravcima i nisu zabilježeni nikakvi incidenti.

Iz Evropske unije i SAD-a poručili su kako su ponosni na Sarajevo i BiH jer su pokazali koliko su tolerantni i da različitost može biti prihvaćena.