Soft power
980

Kako je Srbija vakcinacijom komšiluka napravila mudar geopolitički i ekonomski potez

D. Be.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Potez Srbije da omogući vakcinaciju i državljanima zemalja regiona, bez obzira na mjesto prebavališta, izazvao je brojne pozitivne reakcije kako na Balkanu, tako i šire. No, zasigurno su se mnogi zapitali zašto sve to radi Srbija i koje benefite ima od toga.
Hiljade građana BiH, Sjeverne Makedonije i Crne Gore proteklih dana odlaze u glavni grad Srbije iz razloga jer im njihove zemlje nisu osigurale vakcine.

Dok kritikuju vladajuće strukture svojih zemalja istovremeno se zahvaljuju Srbiji i predsjedniku Aleksandru Vučiću koji se, željeli to priznati ili ne, nametnuo kao lider cijelog regiona tokom pandemije, a Srbija kao zaštitnica zdravlja.

No, pored tog političkog aspekta, ako pogledamo s druge tačke gledišta možemo uvidjeti i ekonomske benefite koje ostvaruje Srbija. Putovanje za Beograd košta, kao i boravak u tom gradu bilo da traje nekoliko sati ili dan-dva. Tu je trošak goriva, hrane, pića, eventualno noćenja i shoppinga.

Ekonomski analitičar Admir Čavalić u razgovoru za Klix.ba kazao je da ukoliko se posmatraju ukupni troškovi odlaska i boravka u Srbiji, koji može podrazumijevati i vikend noćenje, vjerovatno da onda besplatno vakcinisanje stranih državljana i nije trošak za Srbiju.

"Tu podrazumijevamo da su te vakcine ili donirane ili nabavljane po nekoliko dolara. U tom smislu ne može se govoriti o trošku Srbije. Tu je i niz drugih faktora, poput tzv. soft powera koji isijava Srbija i činjenice da vakcinama ističe rok, što nipošto ne umanjuje odluku Beograda da vakciniše i građane drugih zemalja", kazao je.

Što se tiče ekonomskog aspekta, važno je pogledati i odluku tamošnjih vlasti da se pozicionira Beograd kao destinacija dolaska stranaca na imunizaciju.

"To je ciljano, a ne u pograničnim mjestima. Usput će potrošiti novac, kao i dolaskom u Beograd. To nisu neki ekstra profiti, ali dovoljno da se otplati vakcina. To je zaista dobar potez Srbije, i u geopolitičkom i u ekonomskom smislu", mišljenja je Čavalić.

U subotu je više od 7.000 privrednika iz cijelog regiona na poziv Privredne komore Srbije došlo u Beograd kako bi primili prvu dozu vakcine, a pretpostavit ćemo da je veliki broj njih rezervisao i smještaj u brojnim hotelima, te ručao ili večerao u restoranima.

"Srbija ima još jedan razlog zašto ovo radi. Ako pogledate istraživanja, oni imaju najveći stepen nepovjerenja građana prema vakcinama i najveći broj antivakserskih pokreta u regionu. Iako Srbija ima najbrži tempo vakcinacije mislim da će prva stići do tog zida antivakser pokreta. I već sada ostaje višaka, što se plasira prema drugim državljanima. Ipak, region je region i dobro je da se svi što više vakcinišu jer virus ne poznaje granice", kaže naš sagovornik.

Za kraj naglašava da je odluka zvaničnog Beograda o imunizaciji građana iz regiona zaista genijalan geopolitički potez.