Kako je Vlada u Tuzli podijelila milion KM općinama: Je li poštovala kriterije koje je sama utvrdila?
Kantonalna vlada na sjednici 14. jula ove godine je donijela odluku i izvršila raspodjelu milion KM kao finansijsku pomoć budžetima nerazvijenih jedinica lokalne samouprave na području Tuzlanskog kantona. Shodno toj odluci općini Teočak je dodijeljeno 350.000 KM, Čeliću 317.335 KM, Doboj Istoku 174.069 KM, Sapni 108.596 te Kladnju 50.000 KM.
Iz Vlade TK su poručili da jedinice lokalne samouprave odobrena sredstva ne mogu trošiti za isplatu plaća, naknada i dodataka na plaću zaposlenih i isplatu materijalnih troškova već isključivo na finansiranje razvojnih projekata i obaveza koje su navele u obrascu za prijavu na javni poziv.
S ciljem ravnopravne raspodjele sredstava, kako su naveli, komisija je ove godine osim glavnih, eliminatornih kriterija za apliciranje na javni poziv (broj stanovnika do 12.500, površina do 350 kvadratnih kilometara, broj naseljenih mjesta do 50 i indeks razvijenosti niži od 1,00), utvrdila principe za utvrđivanje pojedinačnih iznosa (nivo razvijenosti, općinski prihodi i stopa nezaposlenosti).
"S tim u vezi komisija je nastojala u određenoj mjeri ispraviti uočenu nepravilnost u raspodjeli sredstava iz prethodnih godina, s obzirom da u protekle dvije godine raspodjela ovih sredstava nije odgovarala utvrđenom stepenu razvijenosti jedinica lokalne samouprave koje su aplicirale na javni poziv", naveli su iz Kantonalne vlade.
Međutim, sprovedeni postupak i donesenu odluku iz Kladnja i Sapne smatraju diskiriminatornim te traže poništenje cjelokupnog postupka.
Načelnik Kladnja Jusuf Čavkunović u svojoj reakciji piše da je odluka Vlade TK o dodjeli sredstava kontradiktorna sa odlukom o utvrđivanju kriterija raspodjele sredstava te elementima javnog poziva za dostavljanje same prijave.
"Odluka vlade je nezakonita i diskriminirajuća jer nisu ispoštovane odredbe odluke o utvrđenim kriterijima i odredbe javnog poziva čime se osporava transparentnost u postupanju Vlade TK. Utvrđeni kriteriji nisu primijenjeni što je imalo za posljedicu donošenje odluke koja je štetna po općinu Kladanj, prije svega imajući u vidu veličinu površine i broj naseljenih mjesta, a koji su svakako kriteriji koji iziskuju veća ulaganja u infrastrukturu (putnu, vodnu, kanalizacionu i dr.) jedinica lokalne samouprave sa većom površinom i većim brojem naseljenih mjesta radi što kvalitetnijeg organizovanja života građana, što svakako zahtijeva veća izdvajanja sredstava iz budžeta", navodi Čavkunović.
Istog stava su i u Općini Sapna iz koje navode da prema socioekonomskim pokazateljima Federalnog zavoda za programiranje razvoja u 2018. godini, ova lokalna zajednica ima 10.728 stanovnika, a indeks razvijenosti je 0,44.
Shodno tome, pojašnjavaju da je najnerazvijenija općina u Tuzlanskom kantonu te se prema nivou razvijenosti nalazi na 77. mjestu od ukupno 79 općina u Federaciji Bosne i Hercegovine. Navode i to da je stopa nezaposlenosti 77,3 a prihodi budžeta su za period od 1. aprila do 1. juna 2020. godine umanjeni za skoro 40 posto zbog pandemije uzrokovane koronavirusom.
"Dakle, na osnovu kriterija koje je utvrdila Vlada Tuzlanskog kantona, kao i principa koje je neosnovano utvrdila komisija (raspodjela sredstava je trebala biti izvršena isključivo u skladu sa kriterijima koje je utvrdila Vlada TK spomenutom odlukom), Općina Sapna je trebala dobiti mnogo veći iznos sredstava jer je prema svim parametrima, pa čak i principima komisije najnerazvijenija općina na području Tuzlanskog kantona", naveo je načelnik Sapne Zuhdin Mahmutović.
Čavkunović i Mahmutović su pozvali Vladu Tuzlanskog kantona da poništi odluku o raspodjeli sredstava utvrđenih kantonalnim budžetom za 2020. godinu sa pozicije "Podrška nižim nivoima vlasti- grad i općine" te da svim nerazvijenim lokalnim zajednicama kantona dodijeli sredstva u skladu sa kriterijima koje je sama utvrdila.
Iz Vlade TK su tokom raspodjele spomenutih milion maraka naveli da su analizirajući izdvajanja i finansijsku podršku koja je ovim općinama pružena 2018. i 2019. godine, uočili da je najviše sredstava dodijeljeno općini Kladanj 722.000 KM, zatim Sapni 598.000 KM, Teočaku 350.000 KM, Čeliću 210.000KM i Doboj Istoku 120.000 KM.