Trenutak istine
182

Kako se Dodik krije iza naroda i koje su to "radikalne odluke" kojima prijeti

Piše: Semir Hambo
U iščekivanju presude Miloradu Dodiku (Foto: V. D./Klix.ba)
U iščekivanju presude Miloradu Dodiku (Foto: V. D./Klix.ba)
Nakon skoro dvadeset godina, sa diskontinuitetima, različitih prijetnji državi Bosni i Hercegovini urušavanjem teritorijalnog integriteta, suvereniteta i tako dalje, Milorad Dodik i njegova politika nikada nisu bili bliže momentu kada će možda i pokušati napraviti korak u tom smjeru. A to je ujedno i test za državu i test za sve one institucije koje trebaju reagovati na ugrožavanje države.

Dodik je nekada pozdravljao hapšenje funkcionera entiteta Republika Srpska, pozdravljao je i hapšenje ratnih zločinaca i naglašavao važnost države i ustava. Danas, kada je on pred sudom i kada iščekuje presudu pred institucijom države, kojoj se povinovao i u koju je dolazio na suđenja, prijeti radikalnim potezima u slučaju osuđujuće presude te se direktno krije iza naroda i entiteta.

Dodatno ohrabren geopolitičkim haosom nakon pobjede Donalda Trumpa za predsjednika Amerike. Zatim oslonjen na stalnu podršku režima Aleksandra Vučića iz Beograda, ali i podrške mađarskog premijera Viktora Orbana, Dodik presudu iščekuje u prijetnjama određenim potezima, za koje on i njegovi saradnici tvrde da će iz korijena promijeniti Bosnu i Hercegovinu.

S druge strane međunarodna zajednica u našoj zemlji nikada nije bila tiša. Odlazak američkog ambasadora Michaela Murphyja iz naše zemlje unio je i svojevrsnu tišinu, dok je Ured visokog predstavnika trenutno defanzivan i povučen te se ne oglašava na otvorene prijetnje iz RS-a o radikalnim potezima i činjenici da politički establišment u tom entitetu presudu Dodiku pokušava izjednačiti sa cijelim entitetom.

A takva postavka odnosa u prvi plan će svakako morati istaći državu i državne institucije. Sada će svi oni koji su godinama govorili o zaštiti teritorijalnog integriteta moći pokazati kako to u praksi izgleda kada rade državne institucije i kako završavaju oni koji podrivaju državu.

Pritisak na Sud BiH iz RS-a je već pojačan, a svakodnevno se šalju poruke o potrebi stalnog zasjedanja Narodne skupštine RS-a, sazivaju se načelnici i gradonačelnici te se pravi atmosfera vanredne situacije. U slučaju da Dodik bude osuđen, prvi potez koji bi mogao uraditi je stranačka organizacija okupljanja građana na ulicama, što bi moglo dovesti i do blokada puteva pa čak i graničnih prijelaza.

U političkom smislu Dodik bi mogao pozvati predstavnike iz RS-a da napuste funkcije na državnom nivou, što je već pokušao, ali naravno bezuspješno. Mogao bi čak donijeti i odluku o nepriznavanju institucija BiH i tako testirati reakciju države. Svaka vrsta destabilizacije bi svakako mogla biti ohrabrena iz Srbije. U svakom slučaju država i državne institucije su jedini put i jedini odgovor na svaki vid Dodikovog separatizma i pokušaja separatizma.

Jer u konačnici, Dodik je mjesecima dolazio na Sud BiH, što je državna institucija, ustajao pred sutkinjom suda ove države, i jedini odgovor na suprotstavljanje odlukama države je upravo država, i niko više.