BiH
36

Kako su Dautbašić i Šahman pokušali utjecati na svjedočenje Azre Sarić

Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Na ročištu koje je u Sudu BiH održano jučer Tužilaštvo BiH uputilo je prijedlog za određivanje jednomjesečnog pritvora Bakiru Dautbašiću i Bilseni Šahman, koje se sumnjiči za ometanje istrage u krivičnom postupku protiv Nasera Keljmendija. Klix.ba donosi detalje sa ovog ročišta.

Osumnjičeni Dautbašić i Šahman su u toku decembra 2015. godine Azru Sarić zastrašivanjem i obećavanjem nedopuštene koristi pokušavali navesti na davanje lažnog iskaza u krivičnom postupku koji se vodi po zakonu Bosne i Hercegovine protiv Nasera Keljmendija i drugih, kao i protiv Fahrudina Radončića i drugih.

Bakir Dautbašić je dogovorio sa njemu poznatom osobom, odnosno direktorom firme Farmavita Sabahudinom Žujom, da mu osigura kontakt sa svjedokinjom Azrom Sarić, nakon čega je ta osoba, koristeći svoj položaj prema svjedokinji, dogovorila sastanak sa Azrom Sarić, koji je ona prihvatila.

Dautbašić i Šahman kontaktirali Azru Sarić

Žujo je Azri Sarić saopćio da ima pritisak od osumnjičenog Bakira Dautbašića u vezi s njenim svjedočenjem pred Osnovnim sudom u Prištini i uspostavio telefonski kontakt između svjedokinje Azre Sarić i osumnjičenog Bakira Dautbašića.

Bakir Dautbašić je u tom razgovoru saopćio svjedokinji Azri Sarić razloge zbog kojih je s njom uspostavio kontakt i dogovorio da se sastanu, pa su u svrhu dogovaranja sastanka razmijenili brojeve telefona, nakon čega su dogovorili sastanak na javnom mjestu, u restoranu u sarajevskom naselju Grbavica 15. 12. 2015. godine oko 17:00 sati.

Drugoprijavljena Bilsena Šahman po prethodnom dogovoru sa prvoprijavljenim, s kojim ima ljubavnu vezu, pozvala je svjedokinju Sarić, koju poznaje od ranije, i s njom dogovorila da se sa prvoprijavljenim sastane u stanu u kojem drugoprijavljena živi, a ne kako su ranije dogovorili svjedokinja Azra Sarić i prvoprijavljeni na javnom mjestu, iz razloga tajnosti.

Ovaj prijedlog Azra Sarić je prihvatila pa su se dana 15. 12. 2015. godine sastali u navedenom stanu, pri čemu je prvoprijavljeni Azri Sarić saopćio da u svom svjedočenju zaštiti njegovog šefa Fahrudina Radončića, što je svjedokinja prihvatila i obećala da će u odnosu na Radončića ponoviti sve ono što je već izjavila u svojoj izjavi koju je dala dana 8. 4. 2014. godine u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu na okolnosti zbog kojih je pozvana kao svjedokinja iz Suda u Prištini.

"Šef traži da zaštitiš i Keljmendija"

Nakon što je Bilsena Šahman po prethodnom dogovoru sa Dautbašićem dogovorila sa svjedokinjom Sarić da se njih dvije sastanu 17. 12. 2015. godine u Vogošći radi konačnog dogovora, sastale su se ispred hotela Park u Vogošći i razgovarale u putničkom vozilu Bilsene Šahman.

Azra Sarić je potvrdila drugoprijavljenoj da neće mijenjati svoju izjavu u odnosu na Fahrudina Radončića i da će o svemu ostalom ponoviti ono što je već izjavila ranije u izjavi koju je dala 8. 4. 2014. godine u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, nakon čega je Bilsena rekla da “šef traži da zaštiti i Keljmendija”.

U namjeri da utječe na Azru Sarić kako bi izvršila naredbu da zaštiti Keljmendija prilikom svjedočenja, rekla joj je da razmisli o sebi i svojoj budućnosti, da razmisli o svojoj karijeri i svojoj specijalizaciji u Univerzitetsko-kliničkom centru Sarajevo i da joj je šef poručio da je on narednih sedam godina na vlasti i da će je zaštititi ako ga posluša i ne zakači se sa Keljmendijem prilikom svjedočenja, na taj način obećavajući nedozvoljenu korist.

Nakon toga je svjedokinji Sarić dala list papira na kojem je bio ispisan sadržaj koji treba posvjedočiti pred sudom, odnosno ponoviti da je izjavu u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu dala pod pritiskom medija, da je Ramiz prije ubistva bio u kući sa ženom i djecom, da Ramiz Delalić nikada nije bio u vezi sa Azrom Radončić, da Ramiz Delalić nije imao nikakvih kontakata sa Šejlom Turković, da su se Ramiz Delalić i Naser Keljmendi pomirili i da nije bilo nikakvih sukoba među njima, da je Ramiz Delalić bio u lošim odnosima sa Gašijem i Zijadom Turkovićem, nakon čega je Azra Sarić, pročitavši sadržaj teksta sa tog papira, odgovorila drugoprijavljenoj: “To ne dolazi u obzir”.

"Poslat će nekog da te odradi za 5.000 KM"

Bilsena joj je potom odgovorila: “Znaš li koliko je Keljmendi opasan čovjek, poslat će nekoga odozdo da te odradi za 5000 KM”, nakon čega je Azra Sarić na taj način zastrašena napustila vozilo.

Azra Sarić je 18. 12. 2015. godine pred Sudom BiH, kada je trebala svjedočiti putem videolinka po zamolnici Osnovnog suda u Prištini, saopćila sudu da ne smije svjedočiti zbog prijetnji i od suda je zatražila da se rasprava odgodi, nakon čega je njeno svjedočenje odgođeno za 13. 1. 2016. godine, a svjedokinja Azra Sarić je prijetnje i zastrašivanje prijavila Tužilaštvu BiH.

Tužilaštvo je pribavilo i više presretnutih razgovora između Bakira Dautbašića i Fahrudina Radončića, kao i razgovore koje je Dautbašić vodio sa Bilsenom Šahman, Zijadom Hadžijahićem (zaposlenikom Ambasade SAD-a u BiH), ali i sa pojedinim novinarima.

Naime, osumnjičeni su na Azru Sarić vršili pritisak i medijskom kampanjom protiv nje optuživši je da je odgovorna za smrt pacijenta Sabahudina Hukare koji je umro na UKCS-u nakon vađenja zuba.

Tražili da Moore obustavi istragu

Dautbašić, Šahman, ali i Radončić, znali su da postoji mogućnost da je o svemu otvorena istraga, pa su različitim manevrima pokušali da je osujete.

Pokušavali su doći do direktora SIPA-e Perice Stanića, ali i iz drugih izvora saznati da li je istraga otvorena, ko je vodi, i druge pojedinosti.

Također, Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu prijavili su Azru Sarić te su očekivali da u tom slučaju budu pozvani kao svjedoci.

Tužilac Mihajlović je također otkrio da je Fahrudin Radončić obećao Bakiru Dautbašiću i Bilseni Šahman da će preko šefa Misije OSCE-a u BiH Jonathana Moora intervenirati kako bi istraga u Tužilaštvu BiH bila zaustavljena.