Kako su institucije u KS na "skrivena zapošljavanja" prošle godine potrošile 2,1 milion KM
Iznos utrošenih sredstava za ugovore o djelu po mjesecima u 2024. godini bio je najveći u oktobru, navodi se u analizi Ureda za borbu protiv korupcije KS koja je u posjedu portala Klix.ba.
Najveći iznos sredstava utrošen u 2024. godini za ugovore o djelu imali su organi državne službe Kantona Sarajevo i to 853.058 KM, a zatim institucije iz oblasti kulture i sporta Kantona Sarajevo i to 593.628 KM.
Institucije sa najvećim iznosom utrošenog novca na ugovore o djelu u 2024. godini su: JU Narodno pozorište Sarajevo, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo i KJKP “Gradski saobraćaj” d.o.o. Sarajevo.
Najveći iznosi ugovora o djelu u 2024. godini na osnovu stručne spreme lica koja su zaključila ugovore o djelu sa institucijama su: VSS – VII stepen: 552.596 KM, SSS – IV stepen: 517.385 KM.
Najveći broj ugovora o djelu u 2024. godini su zaključile javne ustanove iz oblasti kulture i sporta Kantona Sarajevo (724), zatim organi državne službe (530), te javna preduzeća čiji je osnivač.
Analizom ugovora o djelu zaključenih u 2024. godini uočen je podatak da je najviše ugovora o djelu zaključeno sa licima koja imaju SSS-VI stepen (568) i licima sa VSS – VII stepenom stručne spreme (455)Kanton Sarajevo (177).
Odjeljenje za postupanje po prijavama korupcije Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo je u 2024. godini uočilo nepravilnosti koje se odnose na zaključivanje ugovora o djelu u institucijama koje su budžetski korisnici Kantona Sarajevo. Radi se o većem broju lica angažovanih na poslovima koji su propisani u okviru sistematizovanih radnih mjesta, a informaciju o tome Ured je dostavio na daljnje postupanje Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove i Upravnom inspektoratu Kantona Sarajevo.
Na nivou Kantona Sarajevo nisu definirana jedinstvena pravila i procedure u pogledu angažovanja lica po osnovu ugovora o djelu, visine naknade, trajanja ugovora, izvještavanja o obavljenom poslu, potrebnih stručnih kvalifikacija i slično.
Ugovori o djelu se često zaključuju za poslove čije je obavljanje predviđeno sistematizovanim radnim mjestima u pravilniku o unutrašnjoj organizaciji određene institucije (praksa tzv. "skrivenog zapošljavanja").
U kontekstu organa državne službe u Kantonu Sarajevo ovo znači da se po osnovu ugovora o djelu angažuju lica na poslovnima osnovne i dopunske djelatnosti, a koji su utvrđeni posebnim propisima. Praktično, to znači da se angažuju lica putem ugovora o djelu (bez javnog konkursa) za poslove koji su u institucijama sistematizovani kao redovni poslovi. U skladu sa propisima, javne institucije mogu zaključiti ugovor o djelu isključivo radi obavljanja jednokratnih, specifičnih poslova koji su van osnovne djelatnosti institucije i za taj ugovor se isplaćuje naknada, a ne plata.
Zaključivanje ugovora o djelu je ponekad i u koliziji sa odredbama Zakona o javnim nabavkama, obzirom da su javne institucije u slučaju nabavke usluga ili izvođenja radova obavezne da prvenstveno primjenjuju Zakon o javnim nabavkama. Ovim zakonom određeni su opći principi sistema javnih nabavki na način da su javne institucije kao ugovorni organi dužne da postupaju transparentno, uz osiguranje pravične i aktivne konkurencije, s ciljem najefikasnijeg korištenja javnih sredstava. Dakle, u pravilu se nabavka usluga i/ili radova treba vršiti primjenjujući postupke definirane Zakonom o javnim nabavkama.