Kakva vam je ovo predstava: Od malignog ruskog utjecaja do totalne propagande
Koliko god jedna predstava zasluživala kritike i koliko god neko ima zamjerki za neko umjetničko djelo, način, ton i riječi koje je Ambasada Rusije u BiH iznijela na račun aktera predstave "Idiot" Narodnog pozorišta Sarajevo su nešto što ima mnogo širu poruku.
Prije nekoliko dana netipično za jedno diplomatsko postupanje, ruska ambasada u Sarajevu iznijela je niz kritika zbog adaptacije predstave "Idiot" koju je režirala Selma Spahić u Narodnom pozorištu Sarajevo. Kritike na račun predstave se mogu čuti i šire od onoga što je ruska ambasada iznijela, međutim kontekst rata u Ukrajini, poziciji i ulozi Rusije i onoga što piše u kritici stvara jedan sasvim drugi kontekst.
Predstava kao primjer
Iako tome možda i nije trebalo pridavati naročitu pažnju, dogodilo se da to postaje nužnost. A dogodilo se jer je ruska propagandna mašinerija uradila svoje. Zašto bi uopće jedna ambasada komentirala neko umjetničko djelo? Gdje je granica diplomatije i diplomatskog postupanja? Ali u slučaju Rusije već odavno i ne možemo govoriti o ustaljenim praksama. Stoga se ova posljednja epizoda javlja kao savršen primjer jednog procesa koji traje dosta dugo.
Ukratko, Ambasadi Rusije je zasmetala adaptacija spomenute predstave pod izgovorom da je izvorno djelo Fjodora Dostojevskog suštinski izokrenuto i usmjereno ka demonizaciji Rusije. Ne ulazeći u detalje ruskih zamjerki, ovo je nakon nekoliko dana postala i regionalna tema. Prvo je posao naglašavanja odradio Sputnjik sa sjedištem u Srbiji, da bi domino efektom rusku pobunu prenijeli i mediji u regiji. Misija ispunjena.
Međutim, kako smo došli u tu fazu. Dolaskom Igora Kalabuhova za ambasadora u BiH je prekretnica. Odmah na početku se vidjelo da je riječ o drastično drugačijem pristupu od onoga kojeg je imao njegov prethodnik Petar Ivancov.
Kalabuhov je po dolasku u BiH svojim atipičnim pristupom pokazao da ne plovi ustaljenim diplomatskim putem. Uživa u svojevrsnim provokacijama, igri riječi, skrivenim porukama, direktnim prozivkama zapadnih kolega, ali i domaćih političara. Kalabuhov je drugim riječima u politički ring BiH ušao bez rukavica.
Jako vješto razrađuje politički narativ Milorada Dodika, ulazi u verbalni konflikt sa domaćim političarima i komentira sve što stigne.
U praksi to znači da ruski ambasador jako vješto koristi kompleksnost političke scene u BiH te naklonjenost vlasti u RS-u Rusiji usmjerava u pravcu negativnog ruskog pogleda ka Zapadu.
A da paradoks bude veći u BiH se godinama govori o malignom ruskom utjecaju. Naglašava se nužnost suzbijanja štetnih ideja, a potreba za tim je postala još izraženija nakon ruske invazije na Ukrajinu.
A šta se na terenu dogodilo?
Ruski utjecaj nije skriven, već je u jeku rata u Ukrajini i novonastalih geopolitičkih okolnosti uz konstantno iskazivanje podrške iz RS-a, Rusija na vidjelo iznijela sve što bi možda inače diolomatski prešutjeli. A ne da ne šute, već ruske diplomate komentiraju sve što stignu.
Pošto je politika pa čak i pitanja sankcija već stara priča, Rusi revnosno prate svaku oblast pa i umjetnost, gdje pomno analiziraju kako svijet doživljava rusku invaziju na Ukrajinu i brane rat koji su započeli. Sutra će možda komentirati i jelovnike u restoranima, brojati gdje ima ruske salate, a gdje ne.
Kakogod, Rusi sve glasnije rade na svom utjecaju, a nesumnjivo je da su ohrabreni otvorenom političkom podrškom iz RS-a, jer takvu nemaju ni u Srbiji. Stoga se s pravom postavlja pitanje, kako se došlo u poziciju da se nakon toliko borbe protiv štetnog ruskog utjecaja u BiH sada nalazimo u fazi da je taj utjecaj sve vidljiviji. Gdje je granica?