O svesrpskom saboru
60

Kamberović o "danu državnosti RS-a": Trasiraju put za integraciju dijela BiH u jedinstvenu srpsku državu

F. H.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Profesor na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (UNSA) Husnija Kamberović komentarisao je za Klix.ba najavu da će bh. entitet Republika Srpska slaviti "dan državnosti" 15. februara, kada i Srbija obilježava Dan državnosti.

"Najprije bih podsjetio da je Sretenjski Ustav, koji je usvojen 15. februara 1835. u Kragujevcu, imao za cilj jačati samostalnost Srbije u jeku borbe za nezavisnost od Osmanskog Carstva, ali nije dugo bio na snazi, jer je ukinut nepuna dva mjeseca poslije. Rusi su tada taj Ustav nazivali 'nezgrapnom imitacijom predstavničkih ustava, koji su rođeni u vrijeme trijumfa revolucionarnih ideja u nekim evropskim zemljama'", govori na početku razgovora Kamberović.

On podsjeća da je u vrijeme reformi kalendara sjećanja, ovaj datum u Srbiji kao Dan državnosti ustanovljen tek 2001. godine.

"Sada se taj datum kao Dan državnosti uvodi i u entitetu RS. Taj datum za RS nema nikakvo historijsko značenje, ali zajedničko obilježavanje tog datuma kao dana državnosti možda najjasnije kazuje šta su Vučićevi i Dodikovi krajnji ciljevi. Ovom odlukom se trasira put za integraciju dijela Bosne i Hercegovine u jedinstvenu srpsku državu na Balkanu. Ako se to pogleda u kontekstu cjelovite Deklaracije sa ovog Sabora (integracija nastavnih planova u školama, integracije ekonomije i ostalog) onda se vidi da oni ne poštuju integritet niti suverenitet BiH (u Deklaraciji se govori samo o teritorijsklnom integritetu i suverenitetu Srbije, i to u dijelu u kojem se govori o Kosovu)", upozorava Kamberović.

Ističe da je ova Deklaracija dobro osmišljen plan, koji je napravljen veoma mudro i u skladu sa savremenim geopolitičkim odnosima u svijetu, ali i koji jasno ocrtava buduće pravce ponašanja vladajućih srpskim političkih elita. Ćosić bi, da je živ, ovako nešto također napisao.

"I – upravu su oni koji tvrde da ovdje nije riječ o odricanju od 9. januara. U Deklaraciji oni jasno kažu da će i dalje obilježavati taj datum kao dan osnivanja entiteta RS", zaključuje Kamberović.

Nakon što je u Beogradu održan "Svesrpski sabor" i usvojena deklaracija u kojoj je između ostalog predviđeno i da RS slavi "dan državnosti" kada i Srbija, oglasili su se i političari iz RS-a.

Premijer RS-a Radovan Višković je jučer kazao kako će RS nastaviti obilježavati neustavni deveti januar kao Dan RS-a, a da će nakon 30 godina početi obilježavati "dan državnosti".