Kampanja "Kad jedan dan vrijedi četiri godine" motiviše i poziva građane da izađu na izbore
Ovogodišnja kampanja se organizuje u saradnji sa Omladinskim pokretom Revolt iz Tuzle, sa sloganom "Budi glas razuma!“, a kampanja se sastoji od online i offline dijela.
“Online dio se sastajao od prikupljanja relevantnih informacija i sadržaja, koje će se dijelili na našim društvenim mrežama, ali i kreiranja vlastitog online sadržaja poput ankete o informisanosti o izborima, izbornim obećanjima i pravima građana i građanki Bosne i Hercegovine, autorskih analitičkih tekstova na temu predizbornih obećanja i njihove ispunjenosti, manipulacijama tokom izbornog procesa, te podcast radio emisija. Pored vlastitog sadržaja djelićemo i informativno - edukativni sadržaj partnerskih organizacija i medija koji se bave temom lokalnih izbora", rekla je aktivistkinja Oštre Nule, Milica Pralica.
Offline kampanja podrazumijeva posjetu 10 gradova/opština u Bosni i Hercegovini, te održavanje uličnih akcija, gdje građani i građanke imaju mogućnost da razgovaraju sa aktivistima i aktivistkinjama Oštre Nule razgovaraju o predstojećim izborima, problemima s kojima se susreću u svojoj lokalnoj zajednici, ali i važnosti izlaska na izbore.
Pored razgovora, građanima se dijeli i promotivni materijal, informativni flajeri, majice, bedževi, i sl.
U sklopu ovogodišnje offline kampanje "Kad jedan dan vrijedi četiri godine“ u periodu od 19. do 22. oktobra, održano je ukupno pet uličnih akcija i to u Čelincu, Gradišci, Novom Gradu, Projedoru i Derventi. Nastavak uličnih akcija održaće se od 6. do 10. novembra i to u Srebrenici, Bijeljini, Ugljeviku, Tuzli i Banjoj Luci.
“Tokom uličnih akcija sa građanima i građankama smo razgovarali o izborima na način da oni treba da označe početak naše političke odgovornosti prema zajednici u kojoj živimo i da naša politička participacije ne počinje i ne završava samo izlaskom na izbore. Ono što je posebno posebno istaći da su građani i građanke u svim gradovima bili otvoreni da razgovaraju sa nama i o problemima s kojima se susreću u svojoj lokalnoj zajednici”, rekla je Azra Berbić, aktivistkinja Oštre Nule
Građani su do sada bili vrlo susretljivi i otvoreni prema aktivistima, prilazili su štandu, uzimali letke i započinjali razgovore o lokalnim izborima, kao i problemima sa kojima se sureću u svojoj lokalnoj zajednici.
“Pored toga nisu krili nezadovoljstvo trenutnim vladajućim strukturama i većina njih želi dati svoj glas mladim kandidatima, jer smatraju da su mladi upravo ti koji mogu da učine neke promjene i ostanu u državi. Bilo je zanimljivo i to da su nam u nekim opštinama mnogo više prilazili građani, nego štandovima političkih partija pitajući nas da li smo nova politička partija, koji nam je program jer oni vjeruju u mladost.
Aktivisti ističu kako ih je veoma iznenadila činjenica da u nekim općinama nisu naišli na mlade od 18 do 30 godina, te kako su kroz razgovor sa građanima saznali da je većina njih otišla iz države jer smatraju da u njoj nemaju budućnost.
"Upravo kroz naše akcije i razgovore sa građanima i građankama želimo poručiti da izlazak na izbore jeste važan, jer taj dan odlučujemo o ljudima koji će da vode naš grad, opštinu ili državu u naredne četiri godine. Pored izlaska na izbore ukoliko nismo zadovoljni radom izabranih predstavnika, treba da znamo da imamo pravo svakodnevno da koristite i druge mehanizme građanskog političkog djelovanja uz pomoć kojih možemo da ostvarimo svoje zahtjeve. Možemo da pokrećemo peticije, građanske inicijative, da pišemo upite i zahtjeve za slobodan pristup informacijama, te da učestvujemo u javnim raspravama”, rekla je Pralica.
Aktivisti naposljetku ističu kako građani ne trebaju zaboraviti da ljudi koje biraju na izborima nisu tu radi vlastitog interesa, već u službi svih građana.
"Imamo pravo da ih pozivamo na odgovornost ukoliko svoju dužnost ne obavljaju profesionalno. Na koncu, oni su plaćeni našim novcem i treba da rade za dobro svih nas, zbog toga je neophodno dobro birati jer jedan dan glasanja vrijedi četiri godine. Budi(te) glas razuma", pozivaju.