Intervju / Kandidat za načelnika Starog Grada Tarik Jažić: Na izborima glasajte razumom, a ne srcem
Nije jednostavna odluka kandidovati se za načelnika općine, šta Vas je potaknulo na ovaj čin?
Kada mi novinari postave ovakvo pitanje, uvijek ističem činjenicu da sam vrlo lako mogao biti jedan od onih 80.000 mladih koji su otišli iz Bosne i Hercegovine u proteklih 365 dana, ali da sam ipak odlučio ostati, dati sve od sebe, pokušati poboljšati komšiluk u kojem živim i lokalnu zajednicu kojoj pripadam. Vrijeme je da mladi preuzmu dio odgovornosti i kreiraju uslove za svoju bolju budućnost u Bosni i Hercegovini.
Vrijeme predizborne kampanje iskoristit ćete za predstavljanje svog programa kojim ćete se voditi ako dobijete načelničku poziciju. Koji su to glavni problemi s kojim ćete se uhvatiti ukoštac ako Vam građani ukažu povjerenje?
Svaki problem vuče korijen u lošoj ekonomiji na lokalnom nivou. Kreirat ćemo programe sufinansiranja i podrške prilikom pokretanja privatnog biznisa, kao i pružanje podrške za start-up kompanije. Start-up kompanijama Općina mora dati na korištenje svoje prostorije i na taj način ih motivisati i ohrabriti da se izbore na tržištu. Pored toga, na ruralnim područjima općine imamo mnogo neiskorištene obradive zemlje.
Nažalost, dosadašnji načelnici nisu prepoznali priliku u razvoju poljoprivrede na prostoru naše Općine pa tako nemamo čak ni evidenciju o tome koja općinska zemlja je obradiva, a koja nije. Pokrenut ćemo uslove za razvoj poljoprivrede i uvezati poljoprivrednike sa ugostiteljima koji koriste općinske prostorije na Baščaršiji.
Zalagat ćemo se i za kreiranje otvorene eko tržnice "Telali", kao i kreiranja sistema javno-privatnog partnerstva za objekte u vlasništvu Općine koji propadaju. Kada je u pitanju razvoj turizma, Općina mora kreirati adekvatnu turističku ponudu i zadržati turiste što je moguće duže u našem gradu.
Zagovaranje uspostave redovnih minibuskih linija na prostoru općine je nešto što radimo aktivno posljednjih godinu dana. Pored toga, čistoća i mobilnost na području općine su nešto što zahtijeva posebnu pažnju i posvećenost u naredne četiri godine. Dosta je bilo ilegalnih deponija koje svakodnevno ugrožavaju zdravlje i sigurnost naših građana.
Imate li u planu pokretanje novih infrastrukturnih projekata i koji od njih će bit prioritetni?
Što se tiče infrastrukturnih projekata, možemo ih posmatrati na dva načina. Prvi su oni koji su isključivo u nadležnosti Općine, a podrazumijevaju rekonstrukciju i izgradnju većeg broja igrališta za djecu, rekonstrukciju dionice Bentbaša – Dariva – Kozija ćuprija, revitalizaciju i turističko osposobljavanje ruralnih područja općine, izgradnju i markiranje pješačkih i biciklističkih staza i odmorišta.
Drugi način posmatranja podrazumijeva infrastrukturne projekte koji nisu u nadležnosti Općine, ali za koje Općina treba lobirati na svim ostalim nivoima vlasti. Tu prvenstveno mislim na revitalizaciju i uređenje terena oko Jajce kasarne, Bijele tabije, kao i pronalazak adekvatnih rješenja za bivšu Hastahanu na Kovačima, Centar za kulturu Kinema u ulici Safvet-bega Bašagića, hotel Nacional i Bistričku stanicu.
Kako ste zadovoljni dosadašnjim radom općinskih službi i kako komentarišete dosadašnje način trošenja budžetskih sredstava. Da li je on optimalan ili pak imate određene zamjerke?
Činjenica da sam se odlučio kandidovati za načelnika Općine govori o stepenu moga nezadovoljstva kada je riječ o dosadašnjem radu općinskih službi. Budžet kojim raspolažu općine nije općinski novac, nego je novac naroda i smije se iskoristiti samo kako bi Općina došla do povrata uloženih sredstava, a nikako kako bi se iz godine u godinu taj novac rasipao bez jasne vizije ulaganja i sistema kontrole.
Vrijeme je da Općina Stari Grad postane projektno orijentisana Općina koja će imati timove iskusnih projekt menadžera koji će znati kako napisati dobar i kvalitetan projekat i na osnovu toga doći do novih investicija i partnera.
Kojeg kandidata doživljavate najozbiljnijim konkurentnom za načelničku poziciju?
Svi polazimo sa iste polazne tačke i imamo iste mogućnosti za dolazak na načelničku poziciju. Razlika je što se pojedini kandidati odriču vlastitog obraza kako bi dobili dodatni vjetar u leđa, dok drugi pokušavaju voditi fer kampanju i pokazati se kao pravi takmičari. Na biračima je da procijene ko od nas kandidata ima moralne i etičke vrijednosti i ko je dostojan da ih predstavlja. Ko sačuva svoj obraz do kraja predizborne utrke bit će mi najozbiljniji konkurent za načelničku poziciju.
Šta poručujete svojim biračima, ali i generalno stanovnicima općine?
Izađite na izbore 2. oktobra i glasajte razumom, a ne srcem. Budimo dobre komšije, sami možemo učiniti da Stari Grad bude najbolja sarajevska općina. Imamo dobru priliku i ne trebamo se plašiti promjene. Ja zaista volim ovaj grad, volim ovu zemlju, ja se nisam predao pa vas pozivam da i vi nastavite borbu da živimo bolje. Možemo bolje, možemo drugačije.
Šta ćete promijeniti u odnosu građanin-načelnik?
Moj primarni cilj je vraćanje povjerenja građana u instituciju Općine i rad općinske uprave. To ćemo postići samo kroz povećanje transparentnosti svih procesa koji se odvijaju u općinskim službama. Prvi korak je uvođenje sistema e-tendera, kao i uključivanje građana i građanki u javne rasprave o općinskom budžetu i davanje većih ovlasti mjesnim zajednicama, poput ovjere dokumenata u prostorijama mjesne zajednice i učešća mjesnih zajednica na međunarodnim grantovima s projektima od mjesnog značaja.
Koji su za Vas najbolji potencijali općine, a koji do sada nisu bili iskorišteni?
Najdragocjeniji, ali možda i najneiskorišteniji potencijal Općine su mladi. Nažalost, statistika pokazuje da naša Općina ima negativan prirodni priraštaj, a poražavajući podatak je da imamo u prosjeku samo 31 dijete u jednoj školskoj generaciji. Stoga će moja obaveza kao načelnika Općine Stari Grad biti poboljšanje uslova za školovanje na prostoru općine, kao i otvaranje centra za mlade koji naša općina nema.
Stipendirat ćemo učenike koji se obrazuju za deficitarna zanimanja, ali i povećati transparentnost informisanja učenika o stipendijama i rezultatima stipendija. U konačnici, povećat ćemo fond za mobilnost mladih s ciljem podsticanja na edukacijske i naučne razmjene kroz različite programe, poput programa Erasmus+, kao i podsticanja mladih na učešće na međunarodnim smotrama, kulturnim manifestacijama, sportskim takmičenjima, istraživačkim kampovima i slično.