Kantonalni sud odobrio mjeru zaštite: Tarik Zaimović može potpisivati dokumente kao rektor UNSA-e
Prema riječima Rifata Škrijelja za Klix.ba, UNSA je nakon izbora Zaimovića procedure okončao na Senatu dok su se u međuvremenu pojavila dva problema: problematizirao se upis Zaimovića i ispis Škrijelja kao ranijeg rektora te osporovanja pojedinaca samog izbora rektora.
"Prvo pitanje je okončao Općinski sud u Sarajevu tako što je donio rješenje i odbio upisati Zaimovića u sudski registar. Na to rješenje smo se kao Univerzitet i ja kao bivši rektor žalili te smo prije nekoliko dana dobili rješenje od Kantonalnog suda da je poništeno rješenje i postupak je vraćen na ponovno rješavanje čime se očekuje okončanje procedura upisa u sudski registar jer nema ništa sporno", naveo je on.
Kada je riječ o drugom problemu, Škrijelj navodi kako je inspektorica Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS donijela rješenje, UNSA se žalio te je resorna ministrica reagovala rješenjem kojim se odbija ta žalba.
"UNSA je podnio tužbu protiv takvog rješenja i zahtjev za odlaganje od izvršenja tog rješenja dok se ne okonča taj spor kako predviđa i sam zakon te dok se na sudu ne provjeri zakonitost izbora rektora, to ne može tvrditi inspekcija ni ministrica. To smo tvrdili od početka i u tom pogledu je i odlučeno da se to odlaže. To znači da rektor UNSA radi svoj posao dok se ne završi sudski spor, a kada se završi, znat će se da li je izbor bio po zakonu ili ne", pojasnio je Škrijelj. Dakle, sudski proces se nastavlja, a Zaimović će biti ovlašteno lice UNSA dok se spor ne završi.
"Čekamo da po prvoj presudi Općinski sud izvrši upis Zaimovića i mene ispiše jer je vrijeme", dodao je Škrijelj.
Pojašnjava da su se ispunili svi formalno-pravni uslovi da Zaimović može pristupiti i potpisati diplome za promociju diplomanata i magistranata koja se trebala dogoditi u decembru, a koja je prolongirana.
Ministrica pozdravila odluku
Ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo Adna Mesihović je rekla da pozdravlja ovu odluku jer je, kako kaže, to prvi korak ka pravnoj stabilnosti i normalnom funkcionisanju UNSA.
"Zaimoviću je ranije više puta sugerisano da zatraži zaštitu ili pokrene upravni spor te mi je drago da je to sada učinjeno. Ipak, ne mogu sakriti ni razočarenje jer su u prethodnom periodu, zbog kašnjenja reakcije, svi ispaštali", navodi ona.
Kako kaže, bez zaštitne mjere, UNSA je bio onemogućen u obavljanju svojih osnovnih funkcija.
"Odgovornost za te blokade često je prebacivana na mene i ministarstvo, iako su od početka postojali pravni lijekovi koji su mogli zaštititi studente, zaposlene i sam univerzitet. Prethodni period ostavlja dojam da je sve rađeno s određenom namjerom i možda s drugim ciljevima, ali sada to nije ni važno. Važno je da odlaganje izvršenja omogućava privremeni kontinuitet rada, posebno u pogledu izdavanja diploma koje do sada nije imao ko potpisati, isplatu plata, realizacije domaćih i međunarodnih projekata te očuvanja ugleda UNSA", navela je ona.