Kapetanović: U BiH 200 lijekova čeka na registraciju, Komisija za lijekove ne zasjeda od maja
"Tražim od direktora Agencije da odmah odgovori zašto Komisija ne zasjeda, čime pravda nerad i ko će odgovarati za neliječenje i nemogućnost pristupa neregistrovanim lijekovima, a koji koštaju nekoliko hiljada KM. Postoje grupe pacijenata koji troše dva ili tri lijeka s te liste, a samo jedan košta 14.000 KM. Lično su mi se obraćali pacijenti iz Zeničko-dobojskog kantona koji su ilegalno pokušavali nabaviti lijekove iz drugih zemalja dok su imali novca. Očajni su, pozajmljuju novac i dižu kredite", kazala je Kapetanović.
Ističe da je mandat Komisije za lijekove istekao u maju te da nova komisija nikada nije počela s radom. Zbog toga se Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH obraćala Vijeću ministara BiH, odnosno Ministarstvu civilnih poslova iz kojeg tvrde da je Agencija nadležna za rad Komisije i njeno plaćanje.
"U Vijeću ministara su mi pokazali dokument koji su im poslali u septembru, a u kojem stoji da je rukovodstvo Agencije odgovorno za rad i plaćanje komisija. Osim toga, sredstva za rad Komisije za lijekove su obezbijeđena u budžetu i nema opravdanja zašto 200 lijekova čeka na registraciju. Ukoliko u Agenciji postoji nepremnost da se ovaj problem riješi, pozivam Vijeće ministara BiH da to učini u skladu s mogućnostima jer pacijenti imaju pravo na pristup lijekovima", istakla je Kapetanović.
Apelovala je na medije da aktueliziraju ovaj problem kako bi on što prije bio riješen.