Karadžićevom advokatu zabranjen ulazak u BiH: Ko je Goran Petronijević
Goran Petronijević je bio i čest gost TV emisija na kojima se pokušao minimizirati presuđeni genocid u Srebrenici za šta je njegov klijent pravosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora.
Ko je Goran Petronijević?
Goran Petronijević je najprije do 2001. godine bio sudija, a njegov prelazak u advokate dogodio se nakon promjene režima u Srbiji 2000. godine.
Bio je posmatrač referenduma u Ukrajini na Krimu. U Hagu je zastupao Veselina Šljivančanina, koji je oslobođen optužbi. U Srbiji je zastupao razne klijente, od estradnih umjetnika, do osoba optuženih za najteža krivična djela.
U svojoj karijeri sudije, Petronijević je bio predsjedavajući suda u maju 2000. godine, kada je 141 Albanac osuđen za napade na policajce i vojsku u Đakovici na Kosovu, ali je ta presuda ukinuta i svi su pušteni na slobodu godinu dana kasnije.
Septembra iste godine tadašnji sudija Petronijević bio je jedan od članova sudskog vijeća u procesu koji je vođen protiv čelnika zapadnih zemalja koji su osuđeni zbog bombardovanja SR Jugoslavije. Među osuđenima su bili predsjednici SAD-a i Francuske, Bill Clinton i Jacques Chirac kao i njemački kancelar Gerhard Schröder. Međutim, i ta presuda je naredne godine ukinuta, piše Nova.rs.
Bio je član advokatskog tima Radovana Karadžića, bio je jedan od organizatora anti NATO protesta u Nišu, ali ono što je najbitnije – Petronijević je bio branilac Bratislava Dikića, bivšeg komandanta Žandarmerije Srbije optuženog da je, uz pomoć ruskih obavještajaca, pokušao da izvrši državni udar u Crnoj Gori kako bi spriječio ulazak te zemlje u NATO.
Krajem januara Bratislav Dikić, prema pisanju podgoričkih medija, otkazao je punomoć advokatu Petronijeviću, jer je želio da prizna krivicu, ali mu je njegov branilac – zabranio. Istaknimo da je i Dikiću zabranjen ulazak u Bosnu i Hercegovinu.
Upravo je advokat Petronijević u martu 2016. godine zajedno sa Bratislavom Dikićem bio organizator anti NATO protesta u Nišu. Na jednoj od brojnih fotografija sa tog skupa u društvu Gorana Petronijevića i Bratislava Dikića nalazi se i vođa Srbske časti – Bojan Stojković. S njima je tada bio i Nemanja Ristić osuđivani ubica iz Srbije i član beogradskog podzemlja.
Pola godine kasnije, Dikić je uhapšen prilikom pokušaja državnog udara u Crnoj Gori, dok je za Nemanjom Ristićem raspisana Interpolova potjernica. Zbog zakonskih prepreka Ristić nikad nije izručen Crnoj Gori, a u decembru 2014. godine uslikan je sa ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom. Goran Petronijević je postao branilac optuženog Bratislava Dikića.
Haški tribunal je otvorio je istragu protiv Petronijevića zbog sumnje da je počinio djelo nepoštovanja suda, proizlazi iz sudskog dokumenta sa kojeg je skinuta oznaka povjerljivosti.
U otpečaćenom zahtjevu za pokretanje istrage, haško tužilaštvo navodi da je Goran Petronijević, član tima za Karadžićevu odbranu, bio medijski izvor povjerljive informacije da bi Karadžić mogao biti privremeno oslobođen da bi prisustvovao pomenu bratu u Obrenovcu.
Petronijević je tvrdio da Haški tribunal samo sudi Srbima te smatra da je i ratni zločinac Ratko Mladić nepravedno osuđen.