Najmanje u Evropi
118

Karamehić o malom broju vakcinisanih u BiH: Država je dopustila da antivakseri dobijaju bitke

B. R.
Jasenko Karamehić, profesor imunologije (Foto: D. S./Klix.ba)
Jasenko Karamehić, profesor imunologije (Foto: D. S./Klix.ba)
Bosna i Hercegovina je evropska država u kojoj je najmanji broj vakcinisanih protiv koronavirusa. Profesor imunologije Jasenko Karamehić smatra da je za to najodgovornija vlast.

U Bosni i Hercegovini je 26 posto potpuno vakcinisanih. U svim državama Evrope, pa i u onima koje su na nivou razvoja Bosne i Hercegovine, poput Kosova, Albanije i Crne Gore, je dosta veći broj vakcinisanih. Na Kosovu je više od 45 potpuno vakcinisanih, u Albaniji više od 40 posto, a u Crnoj Gori skoro 45 posto.

Profesor Karamehić je u razgovoru za Klix.ba govorio o tome zašto je u Bosni i Hercegovini vrlo mali broj vakcinisanih. Smatra da je vlast odgovorna za to, baš kao što je bila odgovorna i za to što je Bosna i Hercegovina bila među posljednjim državama Starog kontinenta koje su nabavile vakcine.

Napomenuo je da su ga kolege iz Kine konsultovale na početku pandemije. Kinu je naveo kao pozitivan primjer borbe protiv pandemije, bez obzira na to što je to postignuto vrlo restriktivnim epidemiološkim mjerama. Prema Karamehićevim riječima, mjere su dale rezultate. Među tim mjerama bila je i iznimno dobra organizacija procesa vakcinacije. Podsjetio je da je sada dobra epidemiološka situacija u državama gdje je veliki broj vakcinisanih, među kojima su i skandinavske države.

"Trebalo je adekvatno promovisati vakcinaciju"

Ocijenio je da je veliki broj vakcinisanih u ovim zemljama posljedica toga što su vakcine nabavile na vrijeme i što su adekvatno promovirale vakcinaciju. Saglasan je s tim da je stopa vakcinisanih uslovljena i ekonomskim, socijalnim i kulturološkim okolnostima. Potom se osvrnuo na stanje u Bosni i Hercegovini.

"Država je trebala raditi sa stanovništvom, pravilno promovirati vakcinaciju, angažovati najbolje stručnjake kojima stanovništvo vjeruje. Na promociji su radili pojedinci i mediji, koje bih pohvalio jer su pokazali veliki interes. Mediji su odigrali veliku ulogu", rekao je Karamehić.

"Država je dopustila da antivakseri dobijaju bitke"

Prethodno navedeno je za posljedicu imalo da veliki broj vakcina propadne. Naš sagovornik je govorio i o utjecaju antivaksera, za koji je istakao da je bio glasniji od države.

Također je saglasan s tim da je fokus promocije trebao biti na suprotstavljanju stavovima antivaskera. Naglasio je da je sugerisao nadležnima da tako djeluju. Smatra da su različiti nivoi vlasti trebali više koordinisati u borbi protiv pandemije, jer pandemija ne poznaje entitetske i kantonalne granice.

"Država nije trebala dozvoliti antivakserskim lobijima da djeluju bez utemeljenja, naučnih dokaza. Antivakserski lobi sada vodi. Država je dopustila da do sada dobijaju bitke. Država je bila tiha, a oni su bili glasni", upozorio je profesor Karamehić.

Vakcinacija kao odraz (ne)organizovane države

Tema razgovora bilo je i pozitivno naslijeđe socijalističke Jugoslavije po pitanju vakcinacije. Tim povodom je podsjetio da je u Jugoslaviji kroz dva mjeseca protiv Variola vere (velikih boginja) vakcinisano 18 miliona ljudi.

Govoreći o tome zašto je mali broj vakcinisanih uprkos tom pozitivnom naslijeđu, potcrtao je da to govori koliko je Jugoslavija bila mnogo organizovanija država. Uspjeh u vakcinaciji protiv velikih boginja uočava u tome što su se isključivo pitali zdravstveni stručnjaci.

"Vakcinacija je ključna za završetak pandemije"

Karamehić je govorio i o tome kada se može očekivati kraj pandemije. Pozvavši se na svoje 40-godišnje iskustvo u imonologiji, kazao je da se kraj pandemije može desiti u sljedećih nekoliko mjeseci. Podsjetio je da tome pogoduju trenutne okolnosti.

No, kao ključni uslov da se pandemija zaista okonča istakao je vakcinaciju.

"Virus je pokazao slabosti. Vakcinacija u pojedinim zemljama mu je suzila manevarski prostor. Ne može više da se širi, mora mutirati i mutiranje je znak njegove slabosti. Sam omikron soj je mutirao više od 50 puta. To znači da mu je vakcinacijom sužen manevarski prostor. Time je virus bio primoran da poveća svoju kontagioznost", obrazložio je.

To je za posljedicu imalo veći broj zaraženih, ali manji broj hospitaliziranih i preminulih. Ponovio je da je i dalje potrebno poštovati epidemiološke mjere te da su vakcinisani u manjoj opasnosti. Kako je izjavio, 90 posto je manji rizik da će vakcinisani biti priključeni na respirator ako se zaraze.

Uvjerljivo najvišu stopu vakcinisanih u Bosni i Hercegovini ima Kanton Sarajevo - 60 posto - te je na dobrom putu ka kolektivnom imunitetu.