Karan: Optužnica Tužilaštva BiH je optužnica protiv RS i njenih demokratskih dostignuća
"Postoje vremena kada je veći ponos biti optužen, nego biti sudija i tužilac, a čini mi se da su to upravo ova vremena", rekao je Karan za RTRS.
On je kazao da "više od 20 godina institucije BiH, prije svega pravosudne institucije na nivou BiH, koje Ustav ne poznaje i koje su nastale nasiljem međunarodne zajednice vrše nasilnu izgradnju neke virtuelne BiH i nasilnu razgradnju bića Republike Srpske".
"Jedan od tih procesa je i ovaj protiv referenduma, protiv Republike Srpske, njenih građana i Komisije", dodao je Karan.
On je naveo da je imao nekoliko poziva od ostalih članova koji nisu na optužnici, kao i velikog broja građana, od njih ukupno 677.771, koji su skupa sa optuženim članovima Komisije direktno učestvovali u ovom "teškom krivičnom djelu" i koji su bijesni što se nisu našli na toj optužnici.
"Ovo je optužnica protiv Republike Srpske, njenih demokratskih dostignuća, protiv jedinog i prvog referenduma u BiH i umjesto da svi budu sretni i ponosni da građani BiH i RS imaju taj kapacitet, nažalost, pravosudne institucije, koje Ustav ne poznaje, u saradnji sa međunarodnom zajednicom vrše pravno nasilje ovim činom", rekao je Karan.
Karan očekuje da će suđenje ići u pravcu kao što je bila i istraga koja je vođena, te podsjetio na sve što su institucije BiH radile da ne dozvole održavanje referenduma, navodeći primjer Centralne izborne komisije, Ustavnog suda BiH.
"Za nas je to ponos, branit ćemo Republiku Srpsku, branit ćemo pravo svih građana RS-a da i ubuduće mogu da izražavaju svoje mišljenje bez obzira na ovo i bilo kakva suđenja", poručio je Karan.
Prema njegovim riječima, ovo neće donijeti strah optuženim članovima Komisije ili bilo kome sljedećem ko će provoditi bilo kakve druge referendume.
On je pozvao sve institucije Republike Srpske, sve predstavnike vlasti RS da uvedu obavezan referendum kod svih važnih pitanja za RS koji su integracionog procesa, a posebno kada je riječ o prijenosu nadležnosti s RS-a na nivo BiH.
Karan je predložio da Narodna skupština ponovo izabere iste članove komisije, koji su iskusni, te da se "malo poigraju sa Tužilaštvom BiH, da svih devet članova buduće Republičke komisije stave da su narodni poslanici i da se bezbrižno provode referendumi".
Podsjećamo, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Siniše Karana, Dragoljuba Reljića, Gorana Zmijanjca i Milana Petkovića zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda BiH u vezi sa referendumom u Republici Srpskoj.
Njih Tužilaštvo tereti da su, kao predsjednik i članovi Komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske, kao "službena lica u institucijama entiteta, odbili da izvrše konačnu i izvršnu odluku Ustavnog suda BiH, te počinili niz radnji i aktivnosti na sprovođenju referenduma o Danu Republike".