Karen Pierce za Klix.ba: Dodikovi potezi se ne mogu tolerisati i nema podršku, interesuje ga samo vlastiti opstanak

Karen Pierce će se tokom boravka u Bosni i Hercegovini sastati s članovima Predsjedništva BiH, predsjedavajućom Vijeća ministara BiH, ministrom vanjskih poslova, predstavnicima vjerskih zajednica i nevladinih organizacija.
Teme razgovora bit će situacija u BiH i regiji te predstojeći samit Berlinskog procesa koji će se najesen održati u Londonu.
Na početku razgovora za Klix.ba, Pierce je poručila kako je veliko zadovoljstvo biti imenovan na ovakvu poziciju.
"Čast je biti imenovana za specijalnu izaslanicu Ujedinjenog Kraljevstva za Zapadni Balkan, ujedno i na ličnoj osnovi jer sam radila na pitanjima vezanim za ovaj region na početku moje diplomatske karijere. Ovo je divan dio Evrope, prepun nevjerovatno talentovanih ljudi, ali nažalost, još uvijek prilično krhak. Partnerstva Ujedinjenog Kraljevstva diljem Zapadnog Balkana su od ključne važnosti za našu zajedničku sigurnost i prosperitet. Zadnje tri godine smo ujedinjeni u našoj podršci Ukrajini koja je suočena sa ruskom agresijom i zajedno odlično djelujemo u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala te na izgradnji otvorenih i inkluzivnih institucija sa ciljem podrške evropskim ambicijama regiona", rekla je Pierce na početku razgovora.
Ipak, kako naglašava, rizik nestabilnosti jača.
"Ali, rizik nestabilnosti je izazov koji jača: secesionističke aktivnosti i retorika podrivaju demokratije i prijetnja su teško stečenom miru, Rusija nastoji iskoristiti podjele a kriminalne grupe su od Zapadnog Balkana napravile značajnu tranzitnu rutu za neregularne migracije. Zbog toga mi je drago što će Ujedinjeno Kraljevstvo biti domaćin liderima Zapadnog Balkan na ovogodišnjem samitu u sklopu Berlinskog procesa tokom koga ćemo se fokusirati na pružanje podrške stabilnosti, sigurnosti i ekonomskom rastu, borbi protiv neregularnih migracija i korupcije, te borbi protiv rodne neravnopravnosti", naglasila je.

U kontekstu Bosne i Hercegovine, danas imamo otvorene prijetnje i konkretna djelovanja u smislu secesije Republike Srpske. Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, želi zabraniti rad pravosudnih i sigurnosnih državnih institucija u ovom entitetu, a što svakako doprinosi i jačanju tenzija. Tim povodom Pierce je govorila o tome da li Velika Britanija, u saradnji s partnerima, sprema još konkretniji odgovor na ovakve aktivnosti.
"Da budem jasna, Ujedinjeno Kraljevstvo je snažno osudilo secesionističke aktivnosti Milorada Dodika i Narodne skupštine Republike Srpske, i nastavit ćemo to raditi. Njegovi destabilizirajući napadi na ustavni poredak i Dejtonski mirovni sporazum se ne mogu tolerisati. Secesionističko ponašanje nema za cilj mir i stabilnost i podriva 30 godina mira i razvoja snažnih domaćih institucija. Nastavit ćemo raditi sa našim partnerima u Bosni i Hercegovini i u međunarodnoj zajednici kako bi se oduprli ovim napadima koji podrivaju i Republiku Srpsku i državu Bosnu i Hercegovinu. Predani smo ustavnom poretku koji će zaštiti oba entiteta i sve građane Bosne i Hercegovine", poručila je.
Kada pogledamo određene političke stavove iz zemalja EU, i dalje se govori o potenciranju dijaloga na rješavanju problema u BiH. Pierce je za Klix.ba odgovorila i na pitanje koliko je realno uopće ulaziti u dijalog s osobama koje su ušle u konkretan proces secesije jednog dijela teritorije BiH.
"Političko rješenje je ono što je potrebno za dugoročno okončanje krize, ali, Milorad Dodik je, svojim djelovanjem, jasno pokazao da nije zainteresovan za rješavanje krize. Godinama blokira napredak, reforme, sa očiglednim ciljem da Bosnu i Hercegovinu gurne do tačke lomljenja. Dodik nema podršku, nema mandat i izgleda da ga interesuje samo sopstveni opstanak na uštrb Republike Srpske. Mi ćemo raditi ka konstruktivnom, progresivnom dijalogu sa onima koji podržavaju snažnu Republiku Srpsku kao dio snažne Bosne i Hercegovine. Nema prostora za neustavno i destruktivno ponašanje u tim razgovorima", poručuje.

Tokom razgovora, Pierce je govorila i o tome da li vidi kao problem stavove određenih zemalja članica EU koje podržavaju politiku Milorada Dodika. Kao primjer takve politike je i trenutna vladajuća struktura u Mađarskoj.
"Bili smo jasni - oni koji podržavaju Dodikovo destruktivno djelovanje aktivno eskaliraju situaciju u Bosni i Hercegovini. Destabilizovan Zapadni Balkan nije u bilo čijem interesu i ključno je da su evropski lideri ujedinjeni u osudi Dodikovih protivustavnih i protivdejtonskih aktivnosti", rekla je.
Uzevši u obzir odnose Srbije i Republike Srpske, Pierce smo pitali i kako vidi ulogu Srbije na prostoru regije i da li smatra da politika Beograda na određeni način daje dodatno gorivo rukovodstvu Republike Srpske u posljednjim secesionističkim aktivnostima.
"Susjedi Bosne i Hercegovine, uključujući Hrvatsku i Srbiju, imaju posebnu ulogu u okviru Dejtona i obavezujućih rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a da podrže suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost Bosne i Hercegovine. Mi razumijemo bliske odnose Republike Srpske i Srbije, ali to se ne može koristiti kako bi se podrivao suverenitet države Bosne i Hercegovine. Podržavamo pravo Republike Srpske da postoji u okviru Dejtona i želimo da građani Republike Srpske napreduju i budu prosperitetni. U Bosni i Hercegovini nema mjesta za politike podjela i mržnje, bilo da one dolaze iznutra ili izvana", jasna je britanska zvaničnica.
Kao dugogodišnja diplomatkinja, Pierce je dobar dio karijere provela i u SAD-u i pratila je rad i Trumpove, ali i Bidenove administracije u pogledu Balkana. Tim povodom, govorila je i o tome da li očekuje određene zaokrete u tom pogledu i koliko će Velika Britanija imati podršku u Sjedinjenim Američkim Državama kada je riječ o konkretnom djelovanju protiv malignih utjecaja na Zapadnom Balkanu.
"Sjedinjene Američke Države su nezamjenjiv saveznik i najsnažniji bilateralni partner Ujedinjenog Kraljevstva. Naš premijer je nedavno posjetio predsjednika Trumpa u Washingtonu i dogovorili su se da dalje jačaju odnose, posebno u polju novih tehnologija, te u polju sigurnosti i rasta. Vidjeli ste da je državni sekretar Rubio bio kristalno jasan u svojoj osudi Dodikovih aktivnosti za koje se slažemo da su opasne, destabilizirajuće i prijete sigurnosti Bosne i Hercegovine. Sjedinjene Američke Države i Ujedinjeno Kraljevstvo imaju zajednički interes u očuvanju euroatlantske sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta", poručuje Pierce.
Konkretno kada se govorio o Bosni i Hercegovini, u posljednjih nekoliko godina često se provlači i pitanje ruskog veta u Vijeću sigurnosti u kontekstu misije EUFOR-a. Ipak, Pierce naglašava kako je Rusija obavezna podržati napore međunarodne zajednice u BiH.

"Ne planiramo za ruski veto EUFOR/ALTHEA-e. Po Dejtonu i obavezujućim članom VII Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a, koji obuhvata EUFOR, Ruska Federacija ima važnu dužnost da podrži napore međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini. U Generalnoj skupštini UN-a postoji snažna većina za suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost Bosne i Hercegovine. Rusija treba da preuzme svoje odgovornosti kao članica Kontakt grupe koja je izradila Opći okvirni sporazum za mir i kao članica Vijeća za implementaciju mira", navela je Pierce.
Jedno od pitanja na koje će tokom svog mandata posebno obratiti pažnju jeste i pitanje ilegalnih migracija. migracija. Tokom razgovora, Pierce se osvrnula i na dosadašnji odnos EU/Evrope prema Zapadnom Balkanu u tom pogledu i na kojem polju konkretno postoji prostor za napredak.
"Neregularne migracije su izuzetno važno pitanje za Ujedinjeno Kraljevstvo. Ta pojava dovodi do destabilizacije zemalja i uzrokuje patnje pojedinaca. Mi sarađujemo sa našim EU i evropskim partnerima kako bi se borili protiv ove pojave, i to će biti na agendi samita Berlinskog procesa ove godine", rekla je.
Na kraju razgovora, osvrnuli smo se i na aktuelni geopolitički momenata u svijetu i na pitanje da li Evropa, EU i Velika Britanija, uslijed geopolitičkih promjena i zaokreta u svijetu, mogu preuzeti vodeću ulogu u osiguravanju sigurnosti kontinenta i da li postoji dovoljno snage i jedinstva za takvo nešto.
"Evropa, EU i Ujedinjeno Kraljevstvo izuzetno blisko zajednički rade na stabilnosti i sigurnosti u Evropi, kao što ste mogli vidjeti kroz inicijative premijera Keira Starmera za Ukrajinu. Mi smo otišli korak dalje i trošimo više na odbrane zbog opasnije situacije koju je Rusija izazvala. U isto vrijeme, NATO i Transatlantski savez ostaju u samom koru naše sigurnosti, što je i pokazao izuzezno uspješan", zaključila je u intervjuu za Klix.ba specijalna izaslanica Velike Britanije za Zapadni Balkan dama Karen Pierce.