Dobre vijesti
439

KCUS uspješno obavio prve transplantacije bubrega u 2025. godini

FENA
KCUS (Foto: D. S./Klix.ba)
KCUS (Foto: D. S./Klix.ba)
Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) uspješno su izvedene prve dvije transplantacije bubrega ove godine, čime je još jednom potvrđena stručnost i kapacitet ove ustanove za izvođenje najsloženijih medicinskih zahvata.

Obje transplantacije obavljene su od živih nesrodnih donora.

Zahvaljujući nesebičnoj odluci donora, dva pacijenta koja su bili na hemodijalizi sada imaju priliku za novi, kvalitetniji život.

"Stanje pacijenata i donora je stabilno, a postoperativni oporavak protiče bez komplikacija. Ovim putem želimo izraziti duboku zahvalnost donorima, koji su omogućili pacijentima da se oslobode iscrpljujućeg procesa dijalize i dobiju novu šansu za život", izjavio je dr. Osman Hadžiosmanović, specijalista urologije.

Iako su ove transplantacije veliki korak naprijed, one ponovo otvaraju ključna pitanja: koliko pacijenata u BiH još uvijek čeka na ovu intervenciju i zašto je broj donora toliko nizak? Prema dostupnim podacima, više od 250 pacijenata u Federaciji BiH nalazi se na listama čekanja za transplantaciju bubrega, dok ih je u cijeloj BiH značajno više. Istovremeno, broj darivatelja organa u zemlji je među najnižima u Evropi – manje od 3 donora na milion stanovnika, dok je u zemljama poput Hrvatske taj broj veći od 30 na milion.

"Bosna i Hercegovina hitno mora raditi na povećanju broja donora ako želimo omogućiti da više pacijenata dobiju drugu šansu. To bi doprinijelo i uspostavi saradnje sa Eurotransplant programom, što bi nam otvorilo vrata daljnjem stručnom usavršavanju i razmjeni znanja u transplantacijskoj medicini", ističe dr. Hadžiosmanović.

Ekonomski i zdravstveni značaj transplantacija

Pored medicinskog aspekta, transplantacije donose i ogromne ekonomske benefite. Trošak jednog pacijenta na hemodijalizi u BiH iznosi oko 150.000 KM godišnje, dok je transplantacija bubrega dugoročno znatno isplativije rješenje. Uz to, pacijenti nakon transplantacije imaju značajno bolji kvalitet života, smanjenu stopu komplikacija i veću šansu za povratak svakodnevnim aktivnostima.

"Transplantacija nije samo medicinski zahvat – ona pacijentima pruža novu šansu za život, a zdravstvenom sistemu dugoročno donosi održivija i efikasnija rješenja. Zato je neophodno raditi na jačanju svijesti građana o doniranju organa, jer samo zajedničkim naporima možemo osigurati većem broju pacijenata priliku za život", zaključuje dr. Hadžiosmanović.

Stručni tim KCUS-a:

Transplantacioni zahvati na KCUS-u izvedeni su uz angažman tima pod vodstvom dr. Osmana Hadžiosmanovića i prof. dr. Damira Rebića uz podršku dr. Jasmina Alića, doc. dr. Aide Mehmedbašić kao i dr. Ervina Delića, dr. Amela Kešmera i dr. Edina Hojkurića.