Nakon izvještaja u Senatu
35

Ključni problem je korupcija, a ne nacionalizam: BiH kroz ružičaste naočale Gabiela Escobara

S. H.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Specijalni predstavnik za Zapadni Balkan Gabriel Escobar jučer je odgovarao na pitanja američkih senatora te podnio izvještaj o stanju u regiji, a posebno o situaciji u Bosni i Hercegovini. Zanimljivo je da je Escobar u velikoj mjeri minimizirao etnonacionalizam i separatističku politiku.
Kao ključni problem Escobar je naglasio korupciju, ocijenivši da je to ključni uzrok odlaska mladih iz zemlje te glavna prepreka za euroatlantske integracije.

"Dodik je težak akter, ali nije jedini. Region je uspješna priča. U BiH nije bilo sukoba u protekle tri decenije i neće ih ni biti", neke su od ključnih rečenica koje je Escobar u svom izlaganju prilično uljepšao.

O izbornom zakonu je vrlo malo govorio, istaknuvši da Hrvati i Bošnjaci trebaju imati dobre odnose kako bi država bila efikasna.

Escobar je kao imenovani zvaničnik za pitanje Zapadnog Balkana u ime SAD-a odgovoran za procese, ali je u svom izlaganju prilično minimizirao ključne probleme u državi, poput potpunog zastoja u procesu izborne reforme i zategnutih odnosa, ali i protudržavnih poteza iz entiteta Republika Srpska.

Zanimljivo je da Escobar nije našao za shodno naglasiti senatorima da RS pored zaključaka aktivno usvaja i zakone koji podrivaju državu i derogiraju dosadašnje reforme.

Ključni problem u državi za ovog američkog izaslanika je korupcija. To i jeste ogroman problem i veliki uteg oko vrata državi, međutim, to je jedan od segmenata od cijelog paketa problema koji onemogućavaju napredak države.

Nije Escobar uopšte povezao Dodikovu separatističku politiku s vladajućom strukturom u Srbiji, odakle dobija razne vrste podrške. Čak je pohvalio napredak Srbije u saradnji sa SAD-om i NATO savezom, istaknuvši da Srbija čak nije priznala ni Krim kao ruski teritorij. Ipak, Escobar nije dao punu sliku i nije naglasio da Srbija to nije uradila isključivo zbog pitanja Kosova.

Kritički pristup imao je senator Ben Cardin, koji je otvoreno kazao da Escobar uljepšava situaciju te da je Dejton trebao biti privremeno rješenje, a da se sada situacija pogoršava, tražeći odgovor o američkom planu.

Escobar je dao odgovor da Amerika u BiH radi na ograničenim ustavnim reformama te da je konačni cilj članstvo u EU.

Zanimljivo je i da je Escobar ulogu visokog predstavnika ocijenio medijatorskom, odbacujući korištenje bonskih ovlasti uz poruku da je to posljednja opcija i da tome ne treba pribjegavati te da je to nuklearna opcija. Dakle, Escobar OHR ne posmatra kao instancu koja treba donositi odluke.

Zaključio je da on ne vidi destabilizaciju situacije tako dramatičnom kako je vide neki komentatori. Na to ga je ispravio senator Cardin, kazavši da se situacija pogoršava i da Escobar uljepšava sliku u BiH.