Burno u Domu naroda
64

Klub Bošnjaka pokrenuo mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa na izmjene Izbornog zakona

Piše: Er. M.
(Foto: Nedim Grabovica/Klix.ba)
Klub bošnjačkih delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH pozvao se na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa nakon što je usvojena hitna procedura za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH čiji je predlagač Klub Hrvata u Domu naroda.

Većina delegata usvojila je prijedlog da se izmjene izbornog zakona razmatraju po hitnom postupku sa osam glasova za, sedam protiv i bez suzdržanih. Šef Kluba Bošnjaka Halid Genjac nakon toga je kazao da se oni pozivaju na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa.

Inače, predložena odluka Parlamentarne skupštine BiH u Domu naroda može biti proglašena destruktivnom po vitalni interes bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog naroda većinom glasova bošnjačkih, hrvatskih ili srpskih delegata. Takvu predloženu odluku morat će odobriti u Domu naroda većina bošnjačkih, hrvatskih i srpskih delegata koji su prisutni i glasaju.

Ukoliko većina bošnjačkih, hrvatskih ili srpskih delegata stavi primjedbu na pozivanje na zaštitu vitalnog interesa, predsjedavajući Doma naroda odmah će sazvati zajedničku komisiju koja se sastoji od tri delegata, od kojih je svaki izabran između bošnjačkih, hrvatskih i srpskih delegata, s ciljem razrješenja tog pitanja. Ako to komisija ne uspije u roku od pet dana, predmet se upućuje Ustavnom sudu BiH koji će po hitnom postupku preispitati proceduralnu ispravnost slučaja.

Genjac je u toku rasprave rekao da pozdravlja svaki napor s ciljem sprovođenja presuda Ustavnog suda BiH, ali u skladu s ustavnim obavezama. Ipak istakao je da ovako krupne izmjene Izbornog zakona BiH ne mogu biti upućene u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku jer onemogućavaju amandmansko djelovanje.

On je rekao da bi izmjene Izbornog zakona BiH trebalo dostaviti Venecijanskoj komisiji, da predloženi zakon ima tehničke nedostatke te da generalno ovaj prijedlog ne bi trebalo razmatrati u hitnoj proceduri.

Predsjedavajući Doma naroda Bariša Čolak rekao je da se radi o važnom zakonu, ali da je istina i da se o Izbornom zakonu BiH priča dugo na nivou predsjednika političkih stranaka. Dodao je da nijedan predloženi član nije nepoznat ni delegatima, a ni bh. javnosti.

Čolak je na primjedbe Genjca odgovorio da one nisu utemeljene i da se tehnički detalji mogu izmijeniti i u hitnoj proceduru. Istakao je da on zahtijeva da se ide s hitnom procedurom i da to ne znači da se ne mogu ulagati amandmani s obzirom na to da se o izmjenama mora izjasniti i Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

Kako kaže, svima je u interesu da se riješe pitanja i da se ne ulazi u izbornu godinu s neriješenim pitanjem Izbornog zakona BiH.

Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Ognjen Tadić kazao je da bi se izmjene mogle prihvatiti zdravo za gotovo da delegati nemaju "političke oči". Dodaje da javnost treba imati na umu da se HDZ nada da će održati ovaj zakon u Domu naroda uz pomoć opozicionog krila, odnosno da se usvoj izmjene i upute Zastupničkog doma.

"Kao predstavnik Saveza za promjene koji stoji iza Vijeća ministara BiH upućujem poziv da ne dovodimo jedni druge u ovakvu situaciju“, kazao je Tadić.

Istakao je da treba građanima saopćiti jasne stavove, a to je da nema izmjena Izbornog zakona BiH ili da se ovo pitanje jednostavno riješi.

HDZ-ov potez nazvao je jednostranim ističući da predstavnici HDZ-a trebaju imati senzibilitet prema koalicionim partnerima na državnom nivou i obećanjima koja su dali svojim biračima.

Delegat iz reda hrvatskog naroda Mario Karamatić rekao je da se izmjene Izbornog zakona BiH tiču i pripadnika srpskog naroda jer se njima reguliše i "izbor legitimnih predstavnika Srba" podsjećajući na primjere bošnjačkih političara koji su se u Kantonu Sarajevo izjasnili kao Srbi.

Riječ je uzeo i delegat Martin Raguž (HDZ 1990) koji je podsjetio da je radna grupa za izmjene izbornog zakona davno formirana i da nije ponudila nikakva rješenja. On je kazao da guranje glave u pjesak za BiH znači samo nastavak agonije. Istakao je da on ne drži svijeću HDZ-u, ali da podržava rješenja koja se tiču naroda.

Predloženim izmjenama i dopunama reguliše se izbor članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine, reguliše se izbor delegata u Domu naroda Federacije Bosne i Hercegovine te Odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koja se tiče izbora u Gradu Mostaru.

Iz Stranke demokratske akcije (SDA) ranije je poručeno kako oni neće podržati HDZ-ove izmjene Izbornog zakona BiH s obzirom na to da su diskriminatorne. Delegat iz reda hrvatskog naroda Mario Karamatić reagovao je na saopćenje SDA kazavši da su funkcioneri ove stranke ranije pristali na predložene izmjene.