Orie je rođen 1947. godine u holandskom gradu Groningenu, a prema podacima iz biografije studije prava završio je u Leidenu i Univerzitetu u Briselu. Trenutno je sudac Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i slovi za stručnjaka za krivično pravo.
Mnoge njegove presude su u žalbenim presudama izmijenjene ili poništene. Orie je Stanislava Galića, primjerice, isprva osudio na 20 godina zatvora zbog opsade Sarajeva, da bi žalbenom presudom bio osuđen na strožiju kaznu, doživotni zatvor.
S druge strane, žalbeno vijeće je njegovu kaznu Momčilu Krajišniku skratilo s 27 na 20 godina. Iako je kazna Miodragu Jokiću od sedam godina potvrđena zbog bombardiranja Dubrovnika, žalbeno vijeće je i tu ispravilo Oriejevu provobitnu presudu jer je optuženika osudio zbog individualne, a ne zapovjedne odgovornosti, što je prema njihovom mišljenju "pravna greška".
Godine 2013. kontroverze je izazvala i Oriejeva presuda kojom su oslobođeni i bivši visoki dužnosnici Državne bezbjednosti (DB), Jovica Stanišić i Franko Simatović, također jer prema novim pravilima nije bilo "konkretne usmjerenosti" da njihove paravojne snage počine zločine po Bosni i Hrvatskoj.
Bivša glasnogovornica MKSJ-a Florence Hartmann, Nataša Kandić, Francis Boyle, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko, Centar za suočavanje s prošlošću - Documenta, Građanski odbor za ljudska prava i Centar za mir, nenasilje i ljudska prava u Osijeku su digli glas protiv takve presude.
Sudac Bakone Justice Moloto (1944.) je bivši južnoafrički advokat, a sada sudac u Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu. Moloto je diplomirao na Pravnom fakultetu Univerziteta Južna Afrika.
Deset godina bio je sudac u Sudskom odjelu za zemljišne zahtjeve Južne Afrike. Od 2005. godine član je ICTY-a i jedan od tri suca koji vode suđenje Ratku Mladiću.
Njemački sudac Christoph Flugge rođen je 1947. godine. Od 2001. do 2007. godine obnašao je dužnost državnog sekretara u Odjeljenju za pravosuđe Senata Berlina. Godine 2008. imenovan je stalnim sudijom u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju.
Flugge je 2009. godine kritikovan zbog poricanja genocida u BiH i to u jednom od intervjua koji je dao Der Spiegelu. On je tvrdio da je izraz "genocid" nepotreban pri opisu zločina u Srebrenici.