Koje su ovlasti Upravnog odbora FTV-a na čije se imenovanje čeka 12 godina: Tema koja je uzburkala duhove

Prema Zakonu o Javnom RTV servisu UO se sastoji od četiri člana na mandat od tri godine i može se obnoviti jednom, s tim što se svake godine bira po jedan novi član UO, a jedan član završava svoj mandat. No, kada je 2013. godine istekao mandat posljednjem sazivu UO politička scena je generirala takvu klimu da je imenovanje nove uprave postalo prvorazredni politički problem.
Dakle od 2013. godine ne postoji niti novi UO, a samim tome ni novi direktor. Direktor FTV-a je Džemal Šabić i to od 2008. godine i tu je i danas, a sve zbog političke nesloge u vezi uprave.
Šta se desilo u međuvremenu
Nova vlast u FBiH (Trojka i HDZ) je nakon neke vrste tumačenja, odnosno mišljenja predstavnika o potrebi imenovanja novog UO u skladu sa zakonom, to prevela kao zeleno svjetlo da se krene u konačno rješavanje ovog pitanja. Zakon kaže da se svake godine bira po jedan član UO. No nakon interregnuma od 12 godina i doslovno nepostojanja UO, nova vlast je to protumačila kao neophodnost da se odjednom imenuju četiri nova člana, bez obzira na zakon.
Inače, nova vlast je trebala promijeniti zakon za imenovanje četiri člana UO odjednom, no kako sami kažu procijenili su da je to dugotrajan proces, a oni žele što prije imenovati novog direktora.
Tako je raspisan konkurs za imenovanje četiri člana na mandat od po godinu, dvije, tri i četiri godine, kako bi se onda svake godine mogao birati jedan novi član, kako bi kojem članu isticao mandat. Prije skoro godinu dana formirana je i zajednička radna grupa u Parlamentu FBiH, održani su intervjui s prijavljenim kandidatima te je napravljena lista od četiri člana UO o kojima će Predstavnički dom danas glasati.
Riječ je o Zoranu Krešiću, Danijeli Gogić, Adnanu Huskiću i Medini Mujić.
Najviše polemike i negodovanja, prije svega opozicije izazvao je izbor i prijedlog Zorana Krešića, novinara Večernjeg lista kojem se zamjera zbog njegovih ranijih stavova o Herceg Bosni, veličanju te tvorevine, a što je nailazilo i na osude Američke ambasade.
The United States strongly condemns and rejects the recent comments by a candidate for the Federation of BiH TV steering board. His shameful calls for further division of Bosnia and Herzegovina and blockade of the functioning of the Federation of Bosnia and Herzegovina are…
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) August 31, 2024
Federalna opozicija, osim na činjenici kršenja zakona, odnosno tumačenja zakona da se biraju odjednom sva četiri člana UO, zamjera i izbor Krešića zbog njegovih stavova, poručujući da osoba koja veliča Herceg Bosnu ne može biti u upravljačkim strukturama javnog televizijskog servisa.
Komisija za informiranje Predstavničkog doma Parlamenta FBiH je usvojila zaključke i s tim u vezi traži poništavanje konkursa. Međutim, kako sada stvari stoje od toga neće biti ništa.
Šta su ovlasti i koja je snaga UO FTV-a
Upravni odbor je najviši organ RTV FBiH koji zastupa i štiti interese javnosti u pogledu radio i televizijskih programa, vrši nadzor nad cjelokupnim poslovanjem, kao i korištenjem i raspolaganjem imovinom RTV FBiH.
Upravni odbor ima slijedeće ovlasti:
- Imenovanje i razrješavanje dužnosti generalnog direktora, te zaključuje ugovor o radu sa generalnim direktorom, kao poslodavac generalnom direktoru;
- Odobravanje prijedloga godišnjeg programa i godišnjeg finansijskog plana RTV FBIH;
- Određivanje strateških ciljeva za generalnog direktora, te nadgledanje rada generalnog direktora, kao i rada RTV FBiH;
- Odobravanje svih troškova i iznosa za različite svrhe koji premašuju iznos od 100.000,00 KM;
- Vršenje i drugih poslova utvrđenih Statutom i Zakonom o RTV FBiH;
- U saradnji sa ostalim U.O. RTV servisa, predlaže visinu naknade za RTV takse I prati naplatu istih;
- Predlaže programski kodeks RTVFBiH u okviru sistema; uključujući zaštitu jezika, pisma, kulture i tradicije naroda i narodnosti BiH;
- Predlaže programsku šemu RTVFBiH za sudjelovanje sa ostalim Javnim RTV servisima;
- Učestvuje u koordinaciji po pitanju funkcionisanja Korporacije, vezanih za član 6 Zakona o javnom RTV sistemu BiH;
Upravni odbor donosi odluke većinom glasova od ukupnog broja prisutnih članova.
U slučaju nerješenog glasanja, predsjedavajući daje drugi ili odlučujući glas.
Članovi Upravnog odbora RTV FBiH imaju pravo na mjesečnu naknadu za svoj rad u visini prosječne plaće isplaćene u RTV FBIH u prethodnom mjesecu, kao i na naknadu putnih i materijalnih troškova u skladu sa važećim aktima RTV FBIH.
Dakle, UO može smijeniti i imenovati generalnog direktora. Kontroliše finansijske tokove, utječe na programsku šemu, predlaže programski kodeks, predlaže visinu naknade i naplatu RTV takse i slično.
U suštini radi se o veoma moćnim pozicijama koje određuju kompletan rad javnog televizijskog servisa. Unapređenje rada svakog javnog TV servisa je nesumnjiva potreba, poput poboljšanja kvaliteta, boljeg i stabilnijeg finansiranja te podizanja nivoa profesionalizma.
No, paradoks je da se RTV taksa naprimjer uopšte ne naplaćuje na području djelokruga Elektroprivrede HZHB, dok Elektroprivreda BiH vrši naplatu takse. To govori o političkoj kontroli procesa i neiskrenom pristupu kada je riječ o unapređenju ovog javnog servisa.
U praksi najmanje slušamo priču o kvaliteti programa i načinima riešavanja tog problema, a najviše o strahovima, željama ili borbi protiv i za političku kontrolu javnog televizijskog servisa. I dok se u tom pogledu ne promijeni pristup, prave reforme će vjerovatno još jako dugo čekati, a politike će se hraniti kratkoročnim, mandatskim pobjedama.