Kojović: Javni servis je davno izgubio svrhu postojanja, ponudit ćemo zakon za modernu televiziju
Predsjednik Naše stranke Predrag Kojović podsjeća kako je državni parlament u ovom mandatu još jedanput ostavio javni servis na cjedilu.
"Osim što neusvajanje Zakona problematizira odnose među emiterima i naplatu takse, emiteri ne ispunjavaju svoju misiju, a i proces digitalizacije nije proveden jer je postao politički problem", navodi Kojović.
On dodaje kako je Prijedlog zakona o RTV sistemu, koji zastupnici u državnom parlamentu ne mogu usvojiti već 15 godina, sada zastario.
"Zakon se mora prilagoditi ovom vremenu i tehnologijama. Kroz Zakon je potrebno regulirati i odnos sva tri emitera tako da budu u partnerskom odnosu kako bi bolje funkcionirali, jer su dio istog tkiva", navodi Kojović.
Ukazuje i na to da je javni servis potpuno izgubio svrhu svoga postojanja.
"Emiteri javnog servisa nisu slobodni i ne ispunjavanju više svoju primarnu zadaću. Vijesti su pristrasne, a osim što treba da informira, javni servis treba da obrazuje te na kraju i zabavi svoje gledaoce, ali visokokvalitetnim sadržajima. Sada imamo politički kontrolisan program kojim dominira jeftin zabavni sadržaj", kaže Kojović.
Iz Naše stranke dodaju kako su Javni RTV servisi u BiH u obavezi da registruju Korporaciju na državnom nivou s istim pravima i obavezama prema sva tri javna servisa - što do danas nije učinjeno. Korporacija je trebala imati organizacione jedinice u Mostaru, Sarajevu i Banjoj Luci i omogućila bi jednaku zastupljenost sadržaja na sva tri zvanična jezika u BiH.
"Upravo je tu odgovor zašto nam nije potreban kanal na samo jednom od jezika. Naša stranka će u državnom parlamentu uputiti novi prijedlog zakona o javnom servisu po uzoru na britanski model i zagovarati da se što prije osigura njegovo stabilno finansiranje", poručuje Kojović.
BHRT je na kraju prošle godine poslovao s gubitkom od 7,8 miliona KM, a Poreznoj upravi duguje više od 12 miliona KM.