Komplikovan proces
67

Koliko je realna mogućnost rekonstrukcije vlasti na nivou BiH: Šta kaže matematika?

Piše: Nihad Žunić
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Kao "grom iz vedra neba" je stigla informacija da će se potencijalno krenuti u rekonstrukciju vlasti na nivou Bosne i Hercegovine, u smjeru da SNSD zamijene stranke opozicije u Republici Srpskoj, odnosno SDS, PDP i Lista za pravdu i red.

Nakon što je u januaru 2023. godine formirano Vijeće ministara BiH dogovorom stranaka Trojke (SDP, NS, NiP), HDZ-a i SNSD-a, činjenica da je stranka koju predvodi Milorad Dodik izgubila jednog od četiri delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH donijela je značajnu promjenu u odnosu snaga.

Zakon i matematika otežavaju situaciju

Već tada je pokrenuta priča o potencijalnoj smjeni ministara iz SNSD-a, odnosno Staše Košarca i Srđana Amidžića, te Nenada Nešića iz DNS-a, koji je imenovan kao član partnerske stranke SNSD-a.

Činjenica da je Nešić uhapšen, te da se nalazi u pritvoru, započelo je priču o tome da se on treba zamijeniti, ali je zatim stigla informacija da će ovo biti svojevrsni "okidač" da se krene u potpunu eliminaciju SNSD-a, koji će biti zamijenjen s opozicionim strankama u RS-u.

Međutim, Zakon o Vijeću ministara svakako značajno komplikuje situaciju.

Prije svega, vrijedi istaći da, prema ovom zakonu, postoje dvije mogućnosti da se krene u rekonstrukciju vlasti u Bosni i Hercegovini. Jedan od njih je ostavka predsjedavajuće Vijeća ministara BiH, Borjane Krišto, a drugo je inicijativa Predsjedništva BiH, koje je nadležno i za zvanični prijedlog mandatara vlasti na državnom nivou.

Drugim riječima, put rekonstrukcije vlasti, to jeste Vijeća ministara, vodi kroz dvije solucije, a za obje je potreba kooperacija stranaka, odnosno osoba, koje se još nisu javno izjasnile po ovom pitanju.

Ako bi se krenulo formalnom ostavkom Borjane Krišto, to bi signaliziralo da je HDZ također dio ovog plana o smjeni SNSD-a. Naravno, najvjerovatnija opcija je da bi Krišto ovu možebitnu ostavku podnijela čisto formalno, te da bi i dalje ona bila na poziciji zvaničnog lidera Vijeća ministara, ali bi to značilo HDZ-ovu podršku ovom planu.

S druge strane, ako bi se krenulo u smjenu kroz Vijeće ministara, to bi značilo da član Predsjedništva BiH Željko Komšić stane uz svog kolegu Denisa Bećirovića i donese odluku o, opet čisto formalnoj, smjeni Krišto, čime bi se smijenilo i kompletno Vijeće ministara. Ovdje je važno napomenuti da Predsjedništvo BiH ovu odluku može donijeti većinom, a ne koncezusom.

Predstavnički dom je "gotov", ali šta je situacija u Domu naroda?

U oba slučaja, ostavka ili smjena Krišto bi zatim išla u Predstavnički dom, gdje je situacija apsolutno jasna. Trojka, uz opoziciju iz RS-a, ima moć da osigura većinu za smjenu ili prihvatanje ostavke, ali problemi nastaju u Domu naroda.

Tu bi se morala osigurati podrška HDZ-a iz Kluba Hrvata, ako pretpostavimo da ovaj potez ima podršku Zlatka Miletića (ZNG) i Ilije Cvitanovića (HDZ 1990). Time bi, uz glasove Kemala Ademovića (NIP) i dva delegata iz Kluba Srba koji ne dolaze iz SNSD-a stigli do magične brojke od osam delegata, i time bi proces smjene bio kompletiran.

Nevjerovatna situacija u Domu naroda PS BiH

Možda zbog ovih komplikacija je, prema informacijama do kojih je došao Klix.ba, prva ideja bila da se krene, kao svojevrsni test, u smjenu rukovodstava u Predstavničkom domu i Domu naroda PS BiH.

Dok je, kao i u slučaju smjene Vijeća ministara, u Predstavničkom domu matematika nešto jednostavnija, u Domu naroda postoji svojevrsni politički haos.

U Predstavničkom domu, Trojka bi, računajući da postoji podrška HDZ-a, uz opoziciju iz RS-a trebala i podršku dva zastupnika NES-a te jedne zastupnice BHI-KF. Time bi došli do magične brojke od 22, odnosno opće i entitetske većine u donjem domu PS BiH.

Naime, izvori bliski situaciji za naš portal kažu da postoji više opcija na stolu, ali da niti jedna nije u potpunosti izvodiva dok neki od aktera ne promijene svoje stavove.

Ideja koju zastupa Klub Bošnjaka je za smjenu Nikole Špirića kao jednog od predsjedavajućih Doma naroda iz Kluba Srba, ali jedino ako to ide u paketu sa smjenom cijelog kolegija, odnosno i Dragana Čovića te Kemala Ademovića.

Za to imaju podršku dva opoziciona delegata iz Kluba Srba, kao i Zlatka Miletića, ali je prepreka Cvitanović, koji odbija da glasa za smjenu Čovića. Cvitanoviću je čak i ponuđeno mjesto jednog od predsjedavajućih, ali je on to odbio.

Što se tiče stava Cvitanovića, on je za smjenu Ademovića i Špirića, u čemu ima podršku delegata opozicionih stranaka iz RS-a, ali delegati iz Kluba Bošnjaka koji pripadaju strankama SDA, SBiH i DF ne žele parcijalnu smjenu rukovodstva.

Kako saznajemo, jedan od ovih delegata je čak odbio poziciju koju je dosada obnašao Ademović, uz komentar da će je prihvatiti kada se krene u smjenu svakog od članova kolegija.

Pri tome, treba reći i da SNSD ima i opciju da nedolaskom svoja tri delegata ruši kvorum i blokira potencijalnu odluku o smjeni rukovodstva, kao i rekonstrukciji Vijeća ministara.

HDZ drži ključnu ulogu

Zbog ove izrazito komplikovane matematike, jasno je da će opet ključnu ulogu odigrati HDZ, imajući u vidu da će Trojka teško moći da računa na podršku delegata iz Kluba Bošnjaka koji pripadaju opozicionim strankama (SDA, SBiH, DF).

Kako bi potpuno pojednostavili ovu situaciju, možemo to sročiti i ovako - ako se HDZ odluči "odvojiti" od SNSD-a, samo je tada moguće da se uradi rekonstrukcija vlasti, odnosno Vijeća ministara. Bez HDZ-a, ovaj plan je "osuđen na propast."