Koliko je realna opcija da HDZ bojkotuje izbore? 19. februara bit će mnogo toga jasnije
U ovom trenutku ključno je pitanje kako će se prema svemu postaviti HDZ, ali i HNS koji okuplja i druge stranke s hrvatskim predznakom. Čelnik HDZ-a i HNS-a Dragan Čović prethodnih dana više puta poručuje kako je u potpunosti izgubio optimizam da će se pronaći rješenje.
Za razliku od čelnika SDA Bakira Izetbegovića, koji je nakon neumskih pregovora istakao da je ostvaren napredak te da će se organizirati i neki novi sastanci domaćih lidera, Čović nije pokazivao entuzijazam.
U prethodna tri dana iz HDZ-a su se mogle čuti poruke kako uslova za održavanje izbora nema, što je jedno od tumačenja. S druge strane stranke sa sjedištem u Sarajevu smatraju da se izbori mogu održati po važećem izbornom zakonu, kao što su održani i 2018. godine. A sve je dodatno začinio i visoki predstavnik Christian Schmidt, koji je prvog dana pregovora u Neumu istakao kako će se izbori u oktobru održati bez obzira na dogovor o izbornom zakonu.
Schmidt je tim činom preuzeo i dodatni teret i obavezu na sebe da reaguje ukoliko bi bilo smetnji za održavanje izbora. Ranije se govorilo da će se blokirati usvajanje državnog budžeta i na taj način onemogućiti finansiranje organizacije izbora. Međutim, takva taktika vjerovatno ne bi uspjela s obzirom na to da se novac za izbore može osigurati i na druge načine, a prošlost je pokazala da je to izvodivo.
Ipak, ono što je u ovom trenutku, a sudeći prema izjavama kako Čovića, tako i Marinka Čavare, (predsjednik FBiH - HDZ) realnija opcija jeste eventualni bojkot izbora. Koliko bi to bilo mudro ili ne, da li bi HDZ time išta dobio ili ne, to je posebno pitanje, ali se kao opcija sve više nameće u političkom prostoru.
Već nekoliko puta iz HNS-a, HDZ-a i nekih drugih stranaka mogle su se čuti poruke kako će hrvatski politički blok znati odgovoriti, a da će se sve znati nakon 19. februara, kada se održava sabor HNS-a. Na tom sastanku se očekuje definisanje stavova i svi naredni koraci hrvatske politike u BiH. Pojedini članovi HNS-a poput Marija Karamatića iz HSS-a kazali su da će 19. februara doći do prekretnice.
"Ovo je mala maca, ovo je oličje funkcionalnosti u BiH, šta nas čeka nakon izbora. Devetnaestog februara zasjeda HNS, mi ćemo donijeti odluke kakve ćemo donijeti i ići ćemo u smjeru u kakvom ćemo ići", istakao je Karamatić gostujući u emisiji na OBN televiziji.
Međunarodna zajednica poručuje da će pratiti situaciju u vezi s izbornim zakonom, ali više neće pregovarati kao do sada. Na domaćim liderima je da pokušaju pronaći rješenje koje skoro niko i ne očekuje kao realnu opciju. A percepcija kako se politička kriza treba riješiti je različita te najavljuje vrelo političko proljeće.