Komisija za ravnopravnost spolova: Ubijanje žena je postala praksa, vrijeme za djelovanje je iscurilo
"Šta je realnost? Policija kaže da ih nema dovoljno te da se izriču kazne koje nisu maksimalne za zločine. Imamo zakonski okvir koji nije usklađen s međunarodnim konvencijama. To nije floskula. Činjenica je da je pitanje prevencije jeste ono što se treba primijeniti kroz zakon o zaštiti od nasilja u porodici", rekla je Kratina.
Poručila je kako Vlada FBiH nije transparentna kada je riječ o procesu usvajanja novih zakonskih rješenja.
"Sve što imamo sada nije demotivirajuće za buduće nasilnike. Potrebno je uputiti u parlamentarnu proceduru Nacrt zakona o zaštiti od nasilja u porodici koji je usklađen s Istanbulskom konvencijom. Vidimo da od vlade još nemamo pravi pristup rješavanja problema. Treba nam novi zakon i izmjene i dopune Krivičnog zakona. Ova komisija je uputila zaključak koji je parlament usvojio da u roku od 90 dana dostave nove tekstove zakona. Mi u ovom momentu nemamo iz vlade transparentnu informaciju dokle je proces stigao", ističe Kratina.
Posebnu odgovornost u tom smislu snosi Ministarsto pravde FBiH.
"Tražimo pred javnošću FBiH da nam Ministarstvo pravde i Vlada FBiH dostave sve što su do sada radili. Neka izađe ministar pravde i kaže da li je formirana radna grupa. Samo zahvaljujući nevladinim organizacijama uspjeli smo uraditi male korake za žrtve nasilja. Vrlo je teško biti koncizan u izjavi. Ono što mi sada tražimo jeste ne samo od Vlade FBiH, već od cijele javnosti, da shvate da nasilje nije privatna stvar, da ne trebaju reagovati samo onda kada čuju glasnu muziku iz stanova ili kada se susjedi ne ponašaju primjereno kućnom redu. Nema više vremena. Vrijeme je davno iscurilo. Molim vladu da ozbiljno shvati da je davno prošlo vrijeme da urade ono što su trebali uraditi", zaključila je Alma Kratina.
Povodom aktuelne situacije obratila se i Ana Vuković, predsjednica Gender centra Federacije Bosne i Hercegovine.
"Gender centar kao i uvijek strogo osuđuje ovakav oblik nasilja, najteži oblik. Uz žene idu i djeca. Prije tri mjeseca, svjedok tog ubistva (Gradačac op.a.) je bilo dijete. Nažalost, i u ovom slučaju je isto. Mogu slobodno reći da se radi o pandemiji femicida. Moramo se upitati šta je uzrok svemu tome. Donijeli smo zakone, pitanje je kako se oni implementiraju, naročito Krivični zakon koji ima u svojim odredbama i krivično djelo ubistvo iz mržnje. Evidentno je da, kada govorimo o nasilju u porodici, da su uvijek te kazne minimalne, a najčešće su uslovne", mišljenja je Vuković.
Ističe i kako ovakvi slučajevi više nisu incidenti već praksa.
"Ovo nije incident. Ubijanje žena je postala praksa. Moramo zajedničkim snagama uraditi sve da sistemski riješimo ovo pitanje, počevši od prevencije. Ne možemo se samo osloniti na represivne mjere već moramo govoriti i o preventivnim mjerama koje moraju imati krajnji rezultat. Zato je bitno da svaki slučaj slučaj zahtijeva pažnju. Znalo se da je višestruki povratnik, da je uhapšen zbog nasilja u porodici. Nije izvršena dobra procjena rizika. Ponovo molim sve nadležne da izvrše procjenu rizika i da vide koliko je osoba sklona nasilju", zaključila je Vuković.