Komšić govorio u Zenici: S ovakvim Ustavom, BiH ne može biti članica EU
Komšić je u obraćanju medijima, ali i prisutnima na današnjoj svečanosti naglasio da je pitanje da li bi danas slavili 1. mart 1992. godine kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, da nije bilo 25. novembra 1943. godine, kada je na zasjedanju ZAVNOBiH-a u Mrkonjić Gradu obnovljena državnost BiH.
Kazao je da je tada BiH vraćen status države unutar tadašnje Jugoslavije, nakon što je taj status izgubila dolaskom Osmanskog carstva, a potom austrougarskom okupacijom.
Podsjetio je i da je Bosna i Hercegovina, kao kraljevstvo, bila jedna od najstarijih država u Evropi, pa čak i svijetu, prije nego što je došlo do gubitka državnog elementa.
Komšić je istakao da su lideri Narodnooslobodilačkog pokreta u Drugom svjetskom ratu, uprkos neslaganjima, imali mudrost da Bosnu i Hercegovinu prepoznaju kao republiku, ravnopravnu s drugim republikama tadašnje Jugoslavije.
Smatra i da je bez odluka donesenih na ZAVNOBiH-u, teško zamisliti kako bi izgledale kasnije odluke Badinterove komisije, na osnovu kojih je organiziran Referendum o nezavisnosti i priznanje BiH kao suverene države.
"Figurativno rečeno, 25. novembar je rodno mjesto 1. marta, i ta dva datuma su neraskidivo povezana", rekao je Komšić, dodajući da je antifašizam zajednički imenitelj oba ta važna datuma u historiji BiH.
Osvrćući se na povijest borbe za autonomiju, Komšić je podsjetio na pokušaj Huseina-kapetana Gradaščevića, ali naglasio da su konkretni rezultati postignuti tek 25. novembra 1943. godine.
Prema njegovim riječima, 25. novembar i 1. mart predstavljaju temelje današnje Bosne i Hercegovine.
Govoreći o Ustavu BiH, istakao je da on nije rezultat domaćeg političkog konsenzusa, već dio Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Iako je zahvalan na postizanju mira, smatra da trenutni ustavni okvir ne pruža dovoljno prostora za napredak prema članstvu u EU i NATO-u.
"S ovakvim ustavom, Bosna i Hercegovina ne može biti članica Evropske unije. To mi evropski zvaničnici šapatom priznaju", rekao je Komšić, naglašavajući potrebu za promjenama.
S druge strane, Ajdin Huseinspahić, predsjednik BZK Preporod Zenica i profesor na Pravnom fakultetu, istakao je važnost sjećanja na antifašističku borbu kao temelja BiH.
"Bosna i Hercegovina je zemlja svih njenih građana, zajednička domovina različitosti. Ovo je Dan državnosti svih nas, i uvjeren sam da će BiH, unatoč izazovima, uspjeti da ih prevaziđe", poručio je Huseinspahić.