Sastanak u Predsjedništvu
194

Komšić i ambasadori država prijatelja Zapadnog Balkana usaglasili stav o Dodiku: S bjeguncima se ne pregovara

Piše: M. G.
Sa današnjeg sastanka (Foto: T. S./Klix.ba)
Sa današnjeg sastanka (Foto: T. S./Klix.ba)
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić razgovarao je danas o aktuelnoj političkoj situaciji s ambasadorima grupe država prijatelja Zapadnog Balkana.

Članovi ove neformalne grupe, koju čine Austrija, Češka Republika, Grčka, Hrvatska, Italija, Slovačka i Slovenija, zamolili su člana Komšića za njegovo viđenje situacije u Bosni i Hercegovini.

Sastanku su prisustvovali ambasadorica Češke Republike Jana K. Lolić Šindelková, ambasador Republike Slovenije Damijan Sedar, ambasador Republike Austrije, Georg Diwald, te predstavnici ambasada Slovačke, Italije i Grčke u Bosni i Hercegovini.

Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba

"Ambasadori su istakli svoju punu podršku institucijama Bosne i Hercegovine, te osudili napade na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Izrazili su očekivanje da se kriza što prije riješi, kako bi se Bosna i Hercegovina posvetila reformama na svome evroatlantskom putu", navedeno je u saopćenju.

Komšić je naglasio kako je ova kriza izazvana nepravosnažnom presudom protiv jednog čovjeka, a da je "njegov odgovor na to bilo uzimanje naroda entiteta Republike Srpske za taoca i donošenje zakona kojima se onemogućava rad pravosuđa i policijskih agencija Bosne i Hercegovine na teritoriji entiteta Republike Srpske".

"Komšić je naglasio da se presude sudova moraju poštovati. Ukoliko se nekome ne sviđaju zakoni na kojima su državne institucije uspostavljene, onda ih treba mijenjati u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, gdje su i doneseni, u skladu sa ovlaštenjima koja daje Ustav Bosne i Hercegovine, a ne jednostrano zabranjivati njihov rad na djelu teritorije Bosne i Hercegovine", dodaje se u saopćenju.

Sagovornici su se složili da se sa bjeguncima pred zakonom ne pregovara.

"Naglašeno je kako je Republika Austrija uvela sankcije zabrane ulaska u zemlju Miloradu Dodiku, Radovanu Viškoviću i Nenadu Stevandiću, te da se nadaju kako će i druge države članice Evropske unije slijediti njihov primjer, u odsustvu konsenzusa oko sankcija EU kojima se protivi Mađarska", zaključuje se u saopćenju.