Predsjedništvo BiH
218

Komšić i Bećirović zvanično zatražili da EUFOR hapsi Dodika, Cvijanović tvrdi da to prvo mora proći NSRS

Piše: N. V.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Na današnjoj sjednici Predsjedništva Bosne i Hercegovine nije bilo konsenzusa o zaključcima koji se tiču političke i sigurnosne krize u državi, a predsjedavajuća Željka Cvijanović kaže da će jedan zaključak posebno morati proći i drugo glasanje.
Naime, posljednja tačka zaključaka koje su predložili Denis Bećirović i Željko Komšić odnosi se na zahtjev EUFOR-u da asistira prilikom hapšenja rukovodstva Republike Srpske, za kojim je pokrenuta potjernica.

"Predsjedništvo Bosne i Hercegovine zvanično poziva snage EUFOR-a koje su stacionirane u BiH da osiguraju asistenciju policijskim agencijama BiH u provođenju odluke pravosudnih organa BiH (slučaj Milorad Dodik i ostali). Predsjedništvo ovaj zaključak dostavlja komandantu EUFOR snaga u BiH", navodi se u zaključku.

Ovo je inače prvi zvanični zahtjev EUFOR-u koji dolazi od bh. institucija. Međutim, Cvijanović tvrdi da je kod ovog zaključka riječ o vanjskoj politici, a u Predsjedništvu BiH se pitanja vanjske politike usvajaju konsenzusom.

"U jednom od tih zaključaka se tičemo međunarodne problematike i to će ići na drugi krug glasanja. Nakon toga i ako bude bilo potrebno, ići ću i prema NSRS. Uz sporne klasifikacije koje su date vezane za rušenje ustavnog poretka, bio je i ovaj jedan zaključak koji je tražio angažovanje EUFOR-a u realizaciji hapšenja funkcionera iz RS-a. S obzirom na to da su u pitanju međunarodne snage koje imaju utemeljenje u međunarodnom ugovoru, a produženje mandata je nešto što se također odvija u međunarodnoj sferi, tj PIC-u, ovo kvalifikuje sve ove zaključke i podložno je drugom krugu glasanja", kazala je Cvijanović nakon konferencije.

Cvijanović ovdje govori o potrebi za konsenzusom u slučaju vanjske politike, do kojeg se dolazi na način da Predsjedništvo BiH prvo još jednom glasa o pitanju o kojem nemaju konsenzus, a zatim član Predsjedništva koji se ne slaže s odlukom može pokrenuti pitanje vitalnog nacionalnog interesa.

"U slučaju nepostizanja konsenzusa tokom prve sjednice na kojoj se odluka razmatra, predsjedavajući uvrštava ovo pitanje u dnevni red iduće sjednice kao obaveznu tačku. Ako se ponovo ne postigne konsenzus, dva člana Predsjedništva ipak usvajaju odluku, koja postaje pravosnažna 72 sata nakon završetka sjednice na kojoj je usvojena i ukoliko se ne dogodi proglašenje iz stava 3. ovog člana. U 72-satnom roku od završetka sjednice na kojoj je usvojena odluka iz prethodnog stava, član Predsjedništva koji nije saglasan može je proglasiti destruktivnom za vitalni entitetski interes, odnosno za teritoriju s koje je izabran. Proglašenje se u pisanoj formi dostavlja generalnom sekretaru, koji ga odmah distribuira ostalim članovima Predsjedništva i upućuje ga u ovlašteni entitetski organ", stoji u Poslovniku o radu Predsjedništva BiH.

Članovi Predsjedništva Željko Komšić i Denis Bećirović se još nisu zvanično oglasili o navodima Cvijanović da ovaj zaključak mora dobiti konsenzus, ali prema nezvaničnim informacijama Klix.ba iz njihovih kabineta, oni ne dijele njen stav i ne misle da je pitanje angažovanja EUFOR-a o hapšenju - pitanje vanjske politike.

Zaključci koji su na Predsjedništvu BiH usvojeni omjerom 2:1
Zaključci koji su na Predsjedništvu BiH usvojeni omjerom 2:1

Osim ovog zaključka, na sjednici je omjerom dva naprema jedan usvojeno još sedam zaključaka koji se odnose na to da su aktivnosti iz NSRS-a napad na ustavno-pravni poredak BiH, da su odluke Ustavnog suda BiH obavezujuće i da su entiteti kao i distrikt podređeni suverenitetu države. Cvijanović se očekivano ni sa tim nije saglasila.