Komšić: Možda je skup u Mrkonjić Gradu zabranjen jer se boje da bi se 25. novembar mogao svidjeti ljudima
"Pravilo je da takve stvari zabranjujete jer se nečega plašite. Ne vjerujem da je ovdje riječ o tome, mada može biti, možda se Dodik plaši da bi se ljudima u RS-u mogao početi sviđati 25. novembar. Ako negirate antifašistički praznik. Šta vi negirate? Da je borba vaše porodice bila uzaludna?", rekao je Komšić.
Nakon toga, predsjedavajući Predsjedništva se osvrnuo na odnose između stranaka koje čine državnu koaliciju.
"Kakva relaksacija odnosa, u čemu? Kako možete relaksirati odnose s politikama koje negiraju zemlju ili hoće da je dalje dijele. Tu mislim i na SNSD i HDZ. Kako to relaksirati i dolaziti do kompromisa? Ja sam se pitao do kada misli Trojka praviti ustupke. Doći će u situaciju da sve što urade u smislu ustupaka, zaglavit će se sami. Neće moći naći izlaz iz te priče. Da nije priča o Ustavnom sudu, bilo bi neko drugo pitanje. Sve one priče, pune optimizma koje su širili i stranci, vidjelo se da od toga nema ništa", poručio je.
Govorio je i o tome šta najviše zamjera strankama Trojke.
"Nisu smjeli sigurnosni aparat prepustiti HDZ-u i SNSD-u, a prije svega Dodiku. Uzdao sam se da će Trojka uzeti UIO, ali ispostavilo se da je obećanje ludom radovanje pa i meni. To su stvari koje su ispustili iz ruku i ne kontroliraju procese koji se odvijaju u dva bitna segmenta", ističe Komšić.
Govoreći o sastanku s predsjednikom Francuske Emmanuelom Macronom, Komšić je rekao kako je razgovor bio dug.
"Meni je razgovor bio vrlo koristan, neuobičajeno iskren za takav nivo komunikacije. Napokon da razjasnimo francusku poziciju kada je riječ o širenju EU. Macron je bio iskren. Rekao je da je bio protiv proširenja EU, ali da je promijenio mišljenje nakon ruske agresije na Ukrajinu. Rekao je i da u Evropi nemaju riješene odnose i da postoji puno problema o kojima se treba razgovarati, prije svega sistem glasanja", poručio je.
Na kraju, osvrnuo se i na sastanak s generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom.
"Stoltenberg je ponovio podršku teritorijalnom integritetu BiH, izjavio je kako NATO posvećuje pažnju Kosovu i BiH. Ipak, kada je riječ o članstvu u NATO-u, rekao je da mi to moramo riješiti unutar države", zaključio je Komšić.