Komšić: Tužilaštvo BiH da odmah ispita navode medija o zloupotrebama izbornog procesa
"Mediji, ali i naši aktivisti na terenu, sve učestalije navode da postoje prijave birača iz inostranstva za glasanje na općim izborima 2018, koje nisu zakonite i čak predstavljaju krađu i zloupotrebu identiteta građana. Tražimo da se ispitaju domaći subjekti umiješani u ovu moguću prevaru enormnih razmjera, ali i umiješanost institucija i pojedinaca iz Republike Hrvatske u navodne zloupotrebe prilikom registracije takvih birača. Također, pozivamo Tužilaštvo BiH da izvrši provjeru rada diplomatsko-konzularne mreže BiH i eventualno učešće konzularnog i diplomatskog osoblja BiH u takvim pokušajima izbornih prevara i krađa", navodi Komšić.
"Kada to evidentno neće da uradi Centralna izborna komisija, smatramo da je onda na potezu Tužilaštvo BiH. Nereagovanje institucija BiH u smislu zaštite ustavnosti i zakonitosti izbornog procesa, imat će dalekosežne posljedice po sve buduće procese u BiH", dodao je Komšić.
"Također, koristimo ovu priliku da pozovemo CIK BiH da se javno izjasni o navodima medija kako se sprema donošenje Odluke o popuni Doma naroda u Parlamentu Federacije BiH po popisu iz 2013. Podsjećamo, ako je ova informacija tačna, da to predstavlja direktno kršenje ustavnih odredbi u kojima se govori o tome da se u ovakvim slučajevima primjenjuju rezultati popisa iz 1991. i to sve do implementacije Annexa VII Daytonskog mirovnog ugovora, odnosno do trenutka kada nadležni organi BiH ili OHR proglasi da je taj annex proveden. Svako postupanje CIK-a BiH, protivno ustavnim odredbama, makar to bilo i privremeno, predstavlja protuustavno djelovanje institucija BiH i može dovesti do toga da se formiranje Doma naroda Parlamenta BiH smatra neustavnim i protuzakonitim. To bi za posljedicu imalo da se svi zakoni i odluke koje donese takav dom imaju smatrati protuustavnim", naglasio je Željko Komšić, saopćeno je iz DF-a.